Cestujete někdy vlakem? (próza)

Vlak motorák
Vlak motorák
Vlak motorák

Cestujete někdy vlakem, linkovým autobusem, městskou hromadnou dopravou, či jste zvyklí jezdit všude osobním automobilem?

Ano, jistě, přepravovat se MHD je občas velice nepříjemné i na krátké vzdálenosti uvnitř města. Zvláště v případech, kdy je dopravní prostředek přeplněný a v létě navíc není kam uniknout před lidmi, kteří nejspíše netuší, k čemu sprcha a deodorant slouží.

Linkovou dopravou se většinou přepravujeme na delší vzdálenosti. V autobusech bývá velice málo místa mezi sedadly a ulička je také uzounká. Je velice nepohodlné sedět po dlouhou dobu ve stejné poloze. Člověk se za celou cestu nemůže protáhnout, ani si během jízdy odskočit na toaletu.

Proti předchozím dvěma způsobům přepravy je osobní automobil luxusním dopravním prostředkem, ale i on má svá negativa. Vypouští mnoho škodlivin na to, jak málo osob se v něm přepravuje. Zamysleme se, jak často vídáme na silnicích automobily vezoucí pouze řidiče. A tím se dostáváme k další nevýhodě – automobil musí přepravovaný zpravidla i sám řídit, což vyžaduje bdělost, soustředěnost, tedy i dobrý zdravotní stav, a vylučuje jakékoli požití alkoholických nápojů před jízdou a natož pak během ní.

Z hlediska dříve uváděných požadavků je nejvýhodnější cesta vlakem. Během ní můžeme provádět nejrůznější činnosti jako je čtení či poslouchání hudby. Nespornou výhodou je však možnost svobodně se pohybovat po vagónu, projít se, protáhnout se, když je třeba, a odskočit si na toaletu přímo během jízdy. Když pomineme technický stav a „čistotu“ tohoto dopravního prostředku, stejně jako věčná zpoždění, která už k tomuto způsobu dopravy snad i patří, uvědomíme si stále přítomnou romantiku cesty vlakem.

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jakými dopravními prostředky cestujete? Napadlo vás někdy pokusit se být ohleduplnější a šetrnější k životnímu prostředí i k sobě třeba jen tím, že se občas jen tak projdete?

Autorka: Pavlína Ch.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*