Belgie, země pivu zaslíbená

Jupiler
Jupiler

Belgie je jednou ze zemí Beneluxu, leží na pobřeží Severního moře mezi Francií a Holandskem a byla založena jako samostatné království až v roce 1830. Většinu obyvatelstva tvoří Vlámové, žijící na severu a mluvící vlámsky, což je dialekt nizozemštiny. Na jihu žijí Valoni, kteří mluví francouzsky. Přibližně 25 % obyvatel tvoří přistěhovalci, převážně z Afriky.

V Belgii se vaří velké množství různých piv, ať už klasických nebo s různými příchutěmi. Když jsem byl v Belgii poprvé, což bylo v osmdesátých letech dvacátého století, vládly v Belgických hospodách dva pivovary. Pokud byly poblíž sebe dvě hospody, většinou v jedné z nich čepovali pivo Stela Artois, známé dnes i u nás a ve druhé pivo Jupiler, u nás neznámé. Mě tehdy chutnal více Jupiler.

Belgické Pivo Jupiler
Belgické pivo Stella Artois

A ještě jedna poznámka: tak jako u nás tehdy téměř nikdo neznal belgická piva, ani Belgičané neznali české pivo.

Zkusil jsem tam několik různých piv, některá měla ovocnou příchuť. Tento trend k nám dorazil až o pár let později. Následuje několik etiket z belgických piv:

Světlé a tmavé pivo Leffe
Ovocné pivo Verboden Vrucht
Pivo Piedboeuf
Ovocné pivo Lindemans Pecheresse

A nakonec jedno klášterní pivo. Jde o trapistické pivo Chimay. Trapistické pivo se vaří v klášterech, kde jej vaří mniši nebo je vařeno pod jejich dohledem. Trapisté jsou mniši řádu cisterciáků přísné observance (Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae), tento řád byl založen v sedmnáctém století v opatství La Trappe, proto se jim říká trapisté.

Klášter v Chimay je jedním z mála trapistických klášterů, kde se vaří trapistické pivo. Ve světě jich je jen kolem deseti a šest z nich je právě v Belgii. V klášteru Chimay jsem byl před dlouhými lety na exkurzi s ochutnávkou a přivezl si odtamtud také dvě speciální sklenice na toto pivo.

Klášterní trapistické pivo Chimay

Podle etikety na lahvi piva Chimay (na obrázku výše) je třeba jej pít ze speciální sklenice na stopce a ne z běžných pivních sklenic nebo půllitrů.

Sklenice na trapistické pivo Chimay

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*