Belgie je jednou ze zemí Beneluxu, leží na pobřeží Severního moře mezi Francií a Holandskem a byla založena jako samostatné království až v roce 1830. Většinu obyvatelstva tvoří Vlámové, žijící na severu a mluvící vlámsky, což je dialekt nizozemštiny. Na jihu žijí Valoni, kteří mluví francouzsky. Přibližně 25 % obyvatel tvoří přistěhovalci, převážně z Afriky.
V Belgii se vaří velké množství různých piv, ať už klasických nebo s různými příchutěmi. Když jsem byl v Belgii poprvé, což bylo v osmdesátých letech dvacátého století, vládly v Belgických hospodách dva pivovary. Pokud byly poblíž sebe dvě hospody, většinou v jedné z nich čepovali pivo Stela Artois, známé dnes i u nás a ve druhé pivo Jupiler, u nás neznámé. Mě tehdy chutnal více Jupiler.
A ještě jedna poznámka: tak jako u nás tehdy téměř nikdo neznal belgická piva, ani Belgičané neznali české pivo.
Zkusil jsem tam několik různých piv, některá měla ovocnou příchuť. Tento trend k nám dorazil až o pár let později. Následuje několik etiket z belgických piv:
A nakonec jedno klášterní pivo. Jde o trapistické pivo Chimay. Trapistické pivo se vaří v klášterech, kde jej vaří mniši nebo je vařeno pod jejich dohledem. Trapisté jsou mniši řádu cisterciáků přísné observance (Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae), tento řád byl založen v sedmnáctém století v opatství La Trappe, proto se jim říká trapisté.
Klášter v Chimay je jedním z mála trapistických klášterů, kde se vaří trapistické pivo. Ve světě jich je jen kolem deseti a šest z nich je právě v Belgii. V klášteru Chimay jsem byl před dlouhými lety na exkurzi s ochutnávkou a přivezl si odtamtud také dvě speciální sklenice na toto pivo.
Podle etikety na lahvi piva Chimay (na obrázku výše) je třeba jej pít ze speciální sklenice na stopce a ne z běžných pivních sklenic nebo půllitrů.
Přidejte odpověď