Premiéra filmu, který asi nikde neuvidíte

Jednoho dne mi přišla pozvánka do pražského kina Atlas na soukromou premiéru filmu „Nechte se svézt“.

Tento dokumentární film o pražské taxislužbě od jejích počátků po současnost natočil nezávislý producent Nenad Crnič. Ten si mne našel někdy v roce 2014 na wikipedii a požádal mne, abych ve filmu pohovořil jako „automobilový encyklopedista“ o historii československých automobilek mezi dvěma světovými válkami. Rozhovory byly natáčeny v prostředí soukromé sbírky vozů Walter v dubnu 2014.

Na dokumentu se pak dlouhá léta pracovalo, jeho plánovanou premiéru odložil covid. A tak jsme na soukromou premiéru spojenou s večírkem byli pozváni (pozvánka platila pro dva) až v září 2022.

Premiéra začínala přivítáním všech pozvaných, dali jsme si skleničku bílého (za vlastní peníze) a šli se usadit do sálu. Po úvodním proslovu autora dokumentu začalo promítání. Film se nám zdál nekonečně dlouhý, dali do něj snad vše, co za těch více než šest let natočili. Na několika záběrech jsem promluvil i já, doufám že dostatečně fundovaně, alespoň Danče se můj projev líbil.

Několik pamětníků, kteří v dokumentu vystupovali, se premiéry už nedožilo.

Po filmu následoval ještě večírek, kde rozdávali jídlo a pití zdarma. Na večírku hrála hudební skupina Harmonikář. Víno jsem si už nedal, protože jsem jel domů autem. Domů jsme dorazili pozdě po půlnoci.

Při rozloučení mi pan Nenad Crnič poděkoval a řekl, že pro zveřejnění je film moc dlouhý a že o jeho asi půlhodinový sestřih by měla zájem Česká televize. O dalším osudu filmu „Nechte se svézt“ mi dosud není nic známo…

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*