Akcím, na kterých se shromažďuje hodně lidí, lidově řečeno, šlapou si po hlavách, se vyhýbám. Před Vánoci je to například rozsvícení stromu na náměstí, vánoční trhy a další jiné akce spojené s adventem. Úplně mi stačí přeplněné obchody, kam bohužel musím.
Krušnohorec zapůjčil pár modelů ze své sbírky autíček do mosteckého muzea. Prý na nějakou vánoční výstavu. Tak jsme se první sobotu v adventu vydali do Mostu, abychom se podívali, jak se jim tam daří.
Zrovna v muzeu jsem před Vánoci moc lidí nečekala. Myslela jsem si, že jsou někde na svařáku, na vánočních trzích, shánějí dárky,…
Už když jsme přijeli k muzeu a nebylo kde zaparkovat, zbystřila jsem. Tak to asi nebude obyčejná vánoční výstava, jak jsem si představovala. A skutečně nebyla. Už před muzeem prodávali svařák, langoše, jmelí, svíčky a dokonce si zájemci mohli odlít svoji svíčku do vykrajovátek na vánoční cukroví.
Muzeum v ten den bylo nabité po půdu prodejními stánky (tzv. Fler jarmark) a dílničkami pro děti. O zajímavé výstavy také nebyla nouze. Vystupovali zde i malí umělci ze ZUŠ.
V prvním patře jsme si zakoupili lístky a vrhli se jámy lvové. Hned za pokladnou byl stánek, kde bylo možno s anděly vyrábět lampióny.
Ve druhém patře mohly děti napsat svá přání Ježíškovi.
My jsme se vydali na výstavu Sport na Mostecku. Dvě místnosti plné starých fotografií a dobového sportovního náčiní.
Pak jsme se vydali na výstavy Z Mostu až na konec světa a Mezi Prahou a Káhirou.
Prohlédli jsme si zde nejrůznější zbraně, porcelán, orientální měděné tepané nádoby, talíře,…
Ve 3. patře na nás čekala výstava ilustrací pro děti od výtvarnice Vlasty Baránkové.
Mezipatra a chodby byly zaplněné stánky a dílničkami, ve kterých si mohly děti něco vyrobit.
Zdobily se i šišky, malovalo se, skládaly se velké kostky, paličkovalo se, tkalo,… Myslím, že každé dítě si zde našlo zábavu.
Mě zaujal stánek se včelími produkty.
Ve 4. a 5. patře to také žilo. Konal se tam Fler jarmark, kde se daly nakoupit nejrůznější drobné dárky, vystupovaly tam děti ZUŠ, mostecké paličkářky předváděly paličkování, tkalo se,…
Mně nejvíce zaujala výstava Ze života obyvatel Krušnohoří. V těchto prostorách jsem se našla. Jsou zde za sklem místnosti vybavené nábytkem a předměty z konce 19. a začátku 20. století. Místnosti jsou tematicky zaměřené na různá řemesla. Najdete tu místnost na zpracování lnu, dílnu ševce, prádelnu s mnoha žehličkami, pomůcky na stloukání másla a formy na pečení perníčků,…
Mohli jsme obdivovat i betlémy.
Pak jsme se ještě podívali na fotografie a sbírku hmyzu pana Pavla Krásenského.
V muzeu jsme nakonec strávili asi 1,5 hodiny. Viděli jsme toho spoustu. I Krušnohorcova autíčka.
Nakonec se mi výstava moc líbila. Mostečtí si museli s její přípravou dát opravdu velikou práci. Lidí tam sice bylo hodně, ale vzhledem k tomu, že děti byly většinou usazené kolem stolečků a tvořily, v klidu jsme si prohlédli, co jsme chtěli.
Tak třeba příští rok se vydám na rozsvícení vánočního stromu u nás na náměstí.
Přidejte odpověď