Mohyla míru u Slavkova u Brna

Mohyla míru
Mohyla míru

Navštívit Slavkov u Brna a nepodívat se na nedaleký Pracký kopec na Mohylu míru by bylo stejné, jako navštívit Paříž a nevystoupat na Eiffelovu věž.

Mohyla míru byla vystavena na počest bitvy tří císařů. Utkali se zde v roce 1805 Francouzi s Rusy a Rakušany.

Přivstali jsme si a k památníku jsme dorazili kolem deváté hodiny. Toho dne jsme byli první návštěvníci. Zaskočilo nás lešení na mohyle. Reklama firmy, která ho pronajímá, trochu hyzdí první dojem z kulturní památky. Obávali jsme se, že díky rekonstrukci není pomník přístupný.

Příchod k mohyle od parkoviště

Vpravo od mohyly stojí pavilon, ve kterém se nachází muzeum bitvy u Slavkova a zároveň slouží jako zázemí této kulturní památky. Můžete si zde zakoupit vstupenky, upomínkové předměty nebo se občerstvit v místní kavárně.

Upomínkové předměty

Nejdříve jsme si mohylu obešli, prohlédli si ji z venku a podívali se po bývalém bitevním poli. Je tam k dispozici zdarma i dalekohled.

Pohled na bývalé bitevní pole

Z pohledu od pokladny nás na mohyle, těsně pod kopulí zaujala deska s citátem T. G. Masaryka: „Ne násilím, ale smírně, ne mečem, ale pluhem, ne krví, ale prací, ne smrtí, ale životem k životu…“ Jestli tam byla deska s tímto nádherným citátem i v době socialismu, nevíme, ale myslíme si, že byla něčím přikryta. Naše průvodkyně se domnívá, že byla otočena.

Mohyla míru

Po prohlídce památníku zvenčí jsme se vydali k pokladně. Ujala se nás mladá příjemná průvodkyně, která nás již venku seznámila s historií památníku.

Podnět k jeho vystavení dal kněz a středoškolský pedagog Alois Slovák. Jeho bustu jsme si později prohlédli v kapli.

Busta Aloise Slováka

Památník byl vystaven v letech 1910 – 1912. Stavba byla financována z darů a veřejných sbírek. Přispěly i instituce ze zemí účastnících se války, tedy Francouzi, Rusové a Rakušani.

Byli jsme upozorněni na 4 stromy, kterých jsme si při prohlídce mohyly nevšimli. Podle desek u stromů jsme zjistili, že jako první byla vysazena 28. 10. 2003 naše lípa, a to na památku Aloise Slováka u příležitosti 85. výročí vzniku ČSR.

Lípa – náš národní strom

Účastnici bitvy nezůstali pozadu. Rusové vysadili v roce 2004 břízu, Francouzi ve stejném roce dub a Rakušani o rok později krvavý buk.

Poptali jsme se také na rekonstrukci. Všimli jsme si, že spodek mohyly je černý, vršek světlý. Zvenku se tedy čistí kámen a zároveň prý do ní zatéká, takže se utěsňují spáry. Uvnitř, díky vlhku, opadává nádherná původní omítka.

Z tohoto pohledu jsem si všimla, že spodek mohyly je oproti vršku černý.

Mohyla byla vystavena ve tvaru čtyřbokého komolého jehlanu o výšce 26 m. Na její kopuli je usazen měděný, 10 m vysoký, starokřesťanský kříž.

Na každém rohu stojí jeden štítonoš, symbolizující Francii, Rakousko, Rusko a Moravu, na jejímž území se tyto tři státy utkaly.

U vchodu do kaple o rozměrech 10 x 10 m stojí sochy truchlící matky a nevěsty, které mají symbolizovat utrpení války.

Vchod do kaple
Mohyla ze vstupní strany

V kapli je kromě oltáře také kostnice. Zde jsou uloženy kosti, které se po válce našly na moravském poli.

Pod deskou jsou uloženy kosti padlých vojáků
Oltář

Kaple byla veřejnosti otevřena teprve v roce 1923. První záměr zpřístupnit ji překazila první světová válka.

Kaple má prý jedinečnou akustiku. Nyní je díky vlhkosti v dost dezolátním stavu. Opadává omítka, takže žádný křik se nedoporučuje. Ve třech, což byl počet osob naší skupiny, jsme moc hluku nenadělali a akustiku nevyzkoušeli.

Nahoře jsou vidět cihly pod opadanou omítkou

Obrazce na omítce mají znázorňovat směr stoupání duší k nebesům.

Po prohlídce kaple jsme si ještě zaplatili výstup na dvě plošiny, odkud je rozhled na moravské bitevní pole. Bohužel, stromy jako na mnohých rozhlednách povyrostly a brání komfortnímu výhledu.

Pohled na mohylu z vyhlídky

Prohlídka mohyly se nám líbila, takže při další návštěvě Slavkova se vydáme na prohlídku muzea.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*