Naučná stezka Kladskými rašeliništi

Rezervace
rezervace

Druhou část dovolené trávíme v hotelu Cristal Palace v Mariánských Lázní. Již jsme se zde před lety rekreovali a poznávali okolí, ale je tady toho tolik k vidění, že máme stále co navštěvovat.

Dnes jsme se rozjeli na naučnou stezku do Kladské, která leží asi 8 km severně od Mariánských Lázní. Kladská je malá osada založená v roce 1875 knížetem Otto Friedrichem Schönburg-Waldenburgem. Vystavil zde krásný lovecký zámeček, který dnes slouží jako hotel.

Lovecký zámeček – nyní hotel – Kladská

Do Kladské jsme dorazili po 13. hodině. Hlavní parkoviště bylo bez poplatku, tak super. S tím už jsem se dlouho nesetkala. V našem hotelu k mému údivu platíme přehnaných 350,- Kč za noc. Záhy jsme zjistili, že to s tím parkováním nebude zase tak super. Parkovací místa na parkovišti byla obsazena a auta, která stála mimo vyznačená místa, měla za stěrači cedulky od městské policie, aby řidiči okamžitě přeparkovali nebo budou pokutováni. Tak nevím, jak to ta policie myslela. Když někdo zaparkuje a vyrazí na výlet, tak se k autu vrátí po výletě a těžko okamžitě přeparkuje. Dali jim tu pokutu a nebo to bylo jenom bububu? To jsem se nedozvěděla. Nakonec jsme horko těžko zaparkovali. Později jsme zjistili, že auta stojí různě po osadě bez poplatku. Zaparkovat se tedy dá.

Měli jsme zjištěno, že jsou v osadě dvě restaurace. Byl čas oběda, vyrazili jsme k první při cestě, k restauraci a pensionu U Tetřeva. Lidí tam posedávalo hodně. Venku nebyl žádný volný stůl, servírka nás odkázala dovnitř. Když přinesla jídelní lístek, tak jsem byla překvapena cenou a sortimentem hotovek.

Hotová jídla

Denní nabídka byla ještě zajímavější. Dvě křepelky s bramborovým pyré za 420,- Kč, jelení masová směs se žampióny, kapií a cibulí za 440,- Kč. Kdo nejí divočinu, může si dát svíčkovou na smetaně za 225,- Kč nebo vepřovou pečeni s červeným zelím a knedlíky za pouhých 225,- Kč.

Cena pití mě také ohromila. Coca-cola 0,33 l a Tonik 0,33 l stály 49,- Kč, Mattoni 0,33 l stála 44,- Kč a pivo 0,5 l bylo za 55,- Kč. Jídla na objednávku byla k mému úžasu levnější a i bych si je dala, ale nevím, jestli bych se jich ještě ten den dočkala, když na hotovky jsme měli čekat hodinu. To se nám nelíbilo. Půl výletu prosedíme v restauraci. Dali jsme si předražené malé pivo a vydali se testovat druhou restauraci.

V restauraci Kladská měli nějaký zájezd, přesto jsme si nechali přinést jídelní lístek. Když jsem viděla cenu předkrmů, tak jsem odešla. Za tuto cenu bych si představovala hlavní chod.

Jídelní lístek v restauraci a pensionu Kladská

Tak nevím, jestli jsem tak dlouho nikde nebyla a nebo jsou ceny opravdu přemrštěné.

Vydali jsme si zlepšit náladu prohlídkou naučné stezky Národní přírodní rezervace Kladské rašeliniště. S plným bříškem by to bylo lepší, ale nedá se nic dělat. Najíme se v první restauraci po prohlídce. To už by tam nemělo být tolik lidí.

Na začátku naučné stezky jsme narazili na sluneční hodiny. Vyzkoušeli jsme je. Nejdříve jsme si mysleli, že nefungují, pak jsme zjistili, že jsou nastaveny na středoevropský čas.

Sluneční hodiny
Popis a historie slunečních hodin

Na naučné stezce je mnoho naučných tabulí, které návštěvníky seznamují s historií, faunou a flórou Slavkovského lesa.

Fauna Slavkovského lesa
Flóra Slavkovského lesa
Vznik vrchovišť a rašeliny ve Slavkovském lese
Historie osady Kladská

Naučných tabulí je tam mnoho. Kdo má zájem, hodně se dozví o přírodě ve Slavkovském lese.

Chodí se pohodlně, po dřevěných lávkách. V teplých dnech je tam příjemný chládek. Divoká příroda, která se nachází po obou stranách lávek člověka dobíjí. Je tam krásně.

Cesta vede kolem 3 rybníků. Největší je Kladský, další dva Dolní a Horní bahňák byly vypuštěny. Patrně v důsledku opravy hráze.

Kladský rybník
Lávka na Kladské naučné stezce
Kladská naučná stezka
Kladská naučná stezka
Vypuštěný Dolní bahňák
Altánek na Horním bahňáku
Naučná stezka Kladská

I prkna lávky jsou naučná. Jsou na nich vyznačeny listy různých stromů nebo stopy zvířat.

Prkno lávky s listem javoru
Prkno lávky se stopami veverky
Mapka našeho výletu

Hezká procházka, ušli jsme necelé 4 km. Budete-li fotit a rozhlížet se, potrvá tak 1,5 hodiny.

A teď je čas na zasloužený pozdní oběd. Když jsem si uvědomila, že za 2 hodiny budeme večeřet, dala jsem si jenom bramborovou polévku.

Bramborová polévka za 45,- Kč

Krušnohorci čas nevadil, dal si zaječí kýtu se svíčkovou omáčkou.

Zaječí kýta se svíčkovou omáčkou za 360,- Kč

Při obědě jsme se rozhodli, že se ještě zajdeme podívat do lesa na pomník syna zakladatele osady Kladská. Prošli jsme kolem Myslivecké hospůdky, o které jsme nevěděli. No a co říkáte této nabídce?

Jídelní lístek v Myslivecké hospůdce

Hospůdka je zašitá za loveckým zámečkem, nemá žádnou upoutávku, ale ceny má příznivé. Myslím, že je dobré o ní vědět a nevlítnout do první restaurace u cesty. Je bez obsluhy, tak by to tam mohlo i frčet a jídla byste se dočkali dříve než za hodinu. Když je člověk na výletě, chce se rychle najíst a jít, tak restaurace bez obsluhy vyhovuje.

Došli jsme ještě k hrobce syna zakladatele osady Kladská.

Hrobka prince Sigismunda Schönburg-Waldenburga

Procházku po Kladské naučné stezce bych všem doporučovala. Asi je lepší přijet dřív než my, parkování i oběd budou pohodlnější. Procházka rezervací je opravdu krásná a vyčistí hlavu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*