Krušnohorec jel do Prahy do Letňan na PRAGUE CAR FESTIVAL, a tak jsem toho využila a jela s ním. Vysadil mě u sestry. Dlouho jsme se neviděly, tak se to hodilo. Sestra u sebe měla svá dvě vnoučata, tak bylo zapotřebí udělat nějaký zajímavý výlet. Každý ví, že nelze držet děti celý den doma.
Byla jsem na návštěvě, naplánování výletu bylo tedy na sestře, coby hostitelce. Slyšela o ekologické farmě Toulcův dvůr, která se nachází asi 15 minut jízdy autobusem od jejího bydliště. Zakoupili jsme jízdenky a vydali se do Hostivaře.
Toulcův dvůr se nachází hned vedle stejnojmenné autobusové zastávky, naproti sídlišti Košík. Tedy přímo v Praze.
Toulcův dvůr je soubor historických památkově chráněných budov. Jeho historie sahá až do 14. století. V letech 1870 – 1919 se zde nacházela pobočka modřanské rafinerie cukru. Po 1. světové válce byl areál zestátněn a pronajímán. Posledním nájemcem byl František Toulec, podle kterého byl dvůr nazván. V roce 1950 byl nucen se vystěhovat a vznikla zde výroba krmných směsí. V roce 1992 se dvoru začalo blýskat na lepší časy. Rozhodnutím vlády byly tyto prostory určeny pro ekologickou a výchovnou činnost. Prostory byly zrekonstruovány a v roce 1994 zde vzniklo Středisko ekologické výchovy hlavního města Prahy. V současné době je provozovatelem zájmové sdružení Toulcův dvůr. Na konci prohlídky jsem musela konstatovat, že to tu vede toto sdružení opravdu dobře.
V Toulcově dvoře zřejmě probíhaly závody v dovednosti psů. Na koňském cvičišti byly rozestaveny nejrůznější překážky, na kterých si psi měřili své dovednosti. My už jsme přišli bohužel po závodu, kdy už byly majitelům pejsků předávány diplomy za jednotlivé disciplíny.
U vchodu do Toulcova dvora stála cedule s nabídkou místní restaurace. Nebyla široká, ale v každém případě zdravá, v souladu s místní ideologií.
Vešli jsme dovnitř. Ocitli jsme se na jakémsi nádvoří, které vytvořila zástavba domů do písmene U.
Zde se nachází infocentrum, rodinné centrum, jídelna, bývalé stáje, sloužící dnes jako společenské sály. Probíhají zde různé společenské akce, školení a přednášky. Je možno se zde i ubytovat. Areál poskytuje 37 lůžek. Uprostřed nádvoří je možno si posedět.
U nedalekého turniketu jsme zakoupili vstupenky. Dospělí za 40,- Kč, děti a důchodci za 20,- Kč. Lze si objednat i prohlídku s průvodcem. Farma se nachází na 10 ha, lze zde strávit celé odpoledne.
Nejdříve jsme narazili na husy a slepice.
Pokračovali jsme k prasatům a králíkům.
U králíkáren byl i výběh. V té době tam poskakoval 1 králík.
Pak jsme pokračovali dál kolem krav ke kozám. V dáli jsme uviděli včelí úly.
Prohlédli jsme si i repliky pece na chleba a polozemnice z raného středověku. Demonstrují, jak žili běžní obyvatelé Čech v této době.
Naučných infocedulí je v tomto dvoře opravdu hodně. Zájemci odejdou obohaceni o mnoho informací z oblasti přírody.
Kolem bylinkové zahrádky jsme došli ke koním.
Ještě jsme navštívili mokřady, přes které vedou dřevěné lávky. Dá se po nich docela dobře procházet.
Kromě ohrad se zvířátky jsou tam i odpočinkové zóny pro maminky s dětmi.
V areálu jsem narazili i na ohniště, patrně pro posezení organizovaných skupin využívající prostory dvora.
Asi po 1,5 hodině už byly děti unavené, tak jsme se vydali do místní restaurace na limonádu. Měli grepovou a opravdu skvělou. Dlouho jsem tak dobrou nepila.
Ještě jsme si prohlédli místní obchůdky.
V areálu se nachází i prodejna s bio potravinami, ale tam už jsme se nezastavili.
Bylo by tam toho více k vidění, ale bylo už dost hodin, děti byly unavené, tak jsme opustili areál a vydali se na cestu domů.
Bylo krásné počasí, opravdu jsme zde příjemně strávili odpoledne. Podle nejrůznějších cedulí, které jsem si přečetla, to ve dvoře opravdu žije. Pořádají se zde nejrůznější akce. Při procházce Toulcůvým dvorem jsem nenarazila na žádné místo, které by mi připadalo, že není v souladu s ekologickým životem. Za mě je to krásná farma.
Součástí Toulcova dvora je i ekologická mateřská školka Semínko. Dobrý nápad. Děti jsou zde zcela jistě již od malička vedeny k ekologii.
Přidejte odpověď