Minulý víkend jsme si obešli Kamencové jezero a při té příležitosti šli i kolem Zooparku Chomutov. Uvědomili jsem si, že už jsme v něm snad několik let nebyli. A to je ostuda. Jestli bude příští víkend hezky, určitě ho navštívíme.
V sobotu jsme se probudili do slunného dne. Lepší jsme si pro lednovou procházku nemohli přát. Návštěva zooparku je jasná. Dá se v něm chodit celý den. Rozkládá se na rozloze 112 ha.
Zoopark mám spojený s dcerou Pájou. Když byla malá, často jsme tam spolu chodily na procházky. Nemáme to daleko a tehdy se v něm ani neplatilo vstupné. Dalo se tam chodit každý den a rodinný rozpočet to nezatížilo. Tehdy se tomuto zooparku říkalo lesopark a je jenom o 12 let straší, než byla Pája.
Tehdy tam sice nebylo tolik zvířat jako dnes, ale přesto se tam mohly malé děti dost naučit. Dívali jsme se na zvířátka, pojmenovávaly je, říkaly si, jak dělají a krmily starším pečivem ptáky na vodě. Teď se to už nesmí. Když chcete krmit zvířata, musíte si na pokladně koupit krmení. Prý jim to škodí. Tak jestli jim to opravdu škodí, tak proč ne.
Když jsem šla naposledy kolem zooparku, tak jsem si všimla, že je vstupné možno platit on-line nebo pomocí QR kódu. Bude tedy lepší se podívat na internet a popřípadě obstarat vstupenky z domu. Myslím, že je to otázka času, kdy se zjistí, že se dá ušetřit na pokladních a všechno si budeme zajišťovat přes internet, popřípadě v automatech. Něco jako ve filmu „Vratné lahve“.
Lístky se dají nadále koupit i na pokladně, tak vyrážíme. V tomto období dokonce nejlevněji. Musíme ale počítat s tím, že toho neuvidíme tolik, jako v létě. Některá zvířata v zimě spí. To nás pak u výběhů čekaly takovéto cedulky:
Na místě jsem zjistila, že jsem si zapomněla doma lední brusle. Chodníky byly naprosto neudržované, nebylo je pod ledem ani vidět. Bylo to dost nepříjemné. Místo toho, abychom se bezstarostně procházeli a těšili se pohledem na zvířata, dívali jsme se na zem a snažili se nespadnout. Občas jsme přemýšleli, jestli na některá místa zajít, abychom se z nich bezpečně vrátili.
Zvířat jsme nakonec viděli dost, ale vzhledem k velkým výběhům byla většinou dost daleko a nedala se fotit. Ale na druhou stranu, zaplať Pánbůh za takové výběhy.
Krušnohorec si na netu pustil video o rosomákách, tak bylo jasné, kam povedou naše první kroky. Nezmýlila jsem se. Prvně jsme navštívili rosomáky. Bohužel, ať jsme prohlíželi zem nebo koruny stromů, rosomáky jsme nezahlédli. Asi byli zalezlí v domečku.
V zooparku je hodně zábavy pro děti. Děti od 3 do 11 let mohou v sezóně navštívit Lanáček. Pro rodiče to znamená dalších 80,- Kč za jedno dítě.
Ale je tu i hodně poučného. Na každé voliéře, výběhu, jsou pěkné barevné tabule, které nesou nejen název zvířete, ale i další zajímavosti o něm.
Toto pexeso je výchovné. Na jedné kartě je vyobrazeno, jak se máme chovat a na druhé, jak ne.
Jsou zde i v poslední době populární domečky pro hmyz.
Abyste se v zooparku orientovali, můžete si u pokladny vzít mapku. Jsou tam zakreslena stanoviště jednotlivých zvířat. Když nemáte mapku, můžete si pomoci směrovými tabulemi.
Ptáci na částečně zamrzlém jezeře nezklamali. Bylo jich tam opět hodně.
Kromě volně žijících ptáků je zde i velké množství voliér, kde žijí jak malí ptáci, tak velcí dravci.
Viděli jsme i velbloudy, soby, losy, kozorožce, pandy, charzu žlutohnědou, ovce, tuleně,…..
Medvědi spali. Potkali jsme se jenom se dřevěnými.
V zooparku jsem strávili asi tři hodiny a stejně jsme všechno neprošli.
Cestou k východu jsme šli opět kolem rosomáků. A sláva! Jednoho jsme zahlédli. Trochu se proběhl a zmizel v přístřešku. Mise splněna.
V zooparku je i restaurace Tajga, v létě je tam otevřeno i mnoho kiosků, u kterých se můžete občerstvit.
Je vidět, že od dob, kdy jsem tam chodila s dcerou, se tam udělalo hodně práce. Přibylo tam i mnoho zvířat.
Po zooparku se v sezóně můžete také projet lokálkou.
Je to příjemné prostředí na procházky. Vřele doporučuji. Lepší je to tedy v době, kdy už zvířata nespí, popřípadě, kdy je možno se podívat i na teplomilná zvířata. Například terária byla rovněž zavřená.
Přidejte odpověď