Už jak jsme přijížděli do Českého Krumlova, všimla jsem si plakátů, které zvaly návštěvníky na prohlídku komplexu tří klášterů z poloviny 14. století. Přesto, že do Českého Krumlova občas zajedeme, o klášterech jsem nikdy neslyšela. Přitom jsou tyto kláštery hned po zámku nejvýznamnější historickou památkou Krumlova. I z hlediska rozlohy se nejedná o žádný zanedbatelný objekt. Zabírá jednu pětinu historického jádra města. Znovu jsem si uvědomila, jak je reklama důležitá. Nebýt plakátu, v neděli dopoledne bychom odjeli domů a toto skvělé místo bychom nenavštívili.
Kláštery byly založeny českým rodem Rožmberků. Žili zde původně minorité spolu s klariskami a později se k nim přidaly laické sestry bekyně.
Konvent řádu klarisek byl zrušen v roce 1782 v rámci josefinských reforem a konvent minoritů v roce 1950 komunisty. Trojklášteří pak bylo využíváno k nejrůznějším účelům. V roce 2010 získalo město na zchátralý objekt dotaci. Koncem roku 2015 bylo trojklášteří v hodnotě necelých 327 miliónů zrekonstruováno.
Objekt je nyní využíván k nejrůznějším aktivitám. My jsme se vydali na prohlídku muzea, které se nachází v minoritském klášteře a klášterním kostele, které od roku 1998 spolu se zahradami vlastní Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou.
Vešli jsme do areálu trojklášteří.
Součástí trojklášteří jsou domky s řemeslnými dílnami. Viděli jsme kovárnu a hrnčířskou a sklářskou dílnu.
Přišli jsme moc brzy. Muzeum bylo ještě zavřené. Vydali jsme se tedy na prohlídku zahrady.
V zahradě se mi moc líbilo. Záhony byly udržované a byly tam i prostory pro pořádání nejrůznějších akcí.
Byl čas navštívit muzeum. Průvodce nám nebyl nabídnut, tak jsme se museli provést sami.
Vešli jsme do první místnosti, do takzvané křížové chodby. Tu jsme prošli a jako první se vydali na prohlídku kostela Božího Těla a Panny Marie Bolestné. Tam mi z té nádhery přecházely oči. Samé zlato.
Oltářní obraz od Matyáše Leithnera znázorňuje Pannu Marii s Kristem a sv. Františkem a obraz v nástavci představuje žehnajícího Boha.
Z kostela jsme se vrátili do křížové chodby. Tam jsme si prohlédli kopii Hallstattské madony z roku 2015. Originál z roku 1400 zakoupila československá vláda v roce 1924 jako náhražku za Krumlovskou madonu, která byla prodána do Vídně. Bohužel, ani originál Hallstattské madony v Krumlově nevydržel. Nyní se nachází v Národní galerii v Praze. Hallstattská madona má symbolicky připomínat prodej Krumlovské madony.
Z křížové chodby jsme vyšli do atria, kde jsme nahlédli do Einsidelské kaple.
Pak jsme se vrátili zpátky do křížové chodby, kde jsme shlédli lunetové obrazy pojednávající o narození, životě a smrti sv. Františka. Z dvaceti pěti se jich zachovalo pouze osmnáct.
Z křížové chodby se prochází do kaple sv. Wolfganga. Je možné vystoupat po schodech a podívat se do kaple ze shora a nebo je přístupná i ze spodu.
V kapli je nádherný malovaný strop. Ze shora z ochozu je pěkně vidět.
Z kaple jsme se přemístili do barokní obrazárny. Tam jsme si prohlédli olejomalby ze 17. a 18. století.
Pak už zbývalo jen gotické sklepení s náhrobky.
Z muzea jsme se ještě zašli podívat do historických uliček s malými krámky a pak se vydali na cestu domů.
Příště můžeme zkusit třeba řemeslnou výrobu.
Dekuji za krasnou a inspirujici reportaz z vyletu!
Děkuji za milou reakci na můj příspěvek.