V Kadani na kůru

Klášter Kadaň
Klášter Kadaň

Přesto, že v kalendáři se píše teprve únor, venku je krásné sluneční počasí a nic nenasvědčuje tomu, že je ještě zima. Zkrátka počasí, které vybízí k procházce. Tentokrát jsme se vydali do Kadaně. Nábřeží řeky Ohře je pro takové dny jako dělané.

Výlet jsme začali obědem v indické restauraci. Trochu jsem se přecenila a objednala si jehněčí maso v nejpálivější omáčce, kterou tam vaří. Myslela jsem si, že to bude v pohodě, ale slzy v mých očích tomu moc nenasvědčovaly. Ani zajídání indickým chlebem nepomohlo.

Oběd
Indický chléb

Pak jsme se vydali do Kadaně. Zaparkovali jsme na náměstí.

Kadaňské náměstí

Všimli jsme si, že pár lidí vešlo do kostela. Tam jsme ještě nebyli, tak jsme je hned následovali.

Kostel Povýšení sv. Kříže na náměstí v Kadani

Nejdříve jsme zašli na hradby, odkud je pěkný výhled na řeku Ohři.

Hradby
Výhled z hradeb

Z hradeb jsme sešli Žateckou bránou k Ohři. Stanuli jsme u splavu.

Splav

Vlevo od splavu je místo vyhrazené na sjezd divoké řeky.

Divoká řeka

Pak jsme se po Nábřeží Maxipsa Fíka vydali na procházku podél Ohře. Nábřeží je pojmenované podle známé postavičky z večerníčku, jehož autor Rudolf Čechura žil v nedalekém, dnes již neexistujícím Ahníkově. S Kadaní je spojená i další postava, a to herec Josef Dvořák, který maxipsa Fíka namluvil.

Maxipes Fík
Socha Maxipsa Fíka s Ájou

Na stezce si můžete prohlédnout i skulpturu „Pocta Mikulášovi z Kadaně“, který je autorem pražského orloje na Staroměstském náměstí.

Skulptura „Pocta Mikulášovi z Kadaně“
Pohled na hrad z pobřeží Ohře
Kachničky na Ohři
Další splav na Ohři

Kromě kachniček je prý možno zde vidět i další ptáky.

Ptáci na Ohři

Jsou zde i různé atrakce. Vodní stříkačky, kolo, ve kterém můžete běhat jako křeček, létající kola,…

Informační tabule
Kola

Promenáda podél Ohře končí u vodní nádrže.

Vodní nádrž Kadaň

Odtud je možno se vydat do kopce k františkánskému klášteru z 15. století. Byli jsme tam již před lety, tehdy ještě s dcerou Pájou, na kterou zde nemohu nevzpomenout. Klášter byl od roku 1950 zavřen. Sloužil jako archiv a depozitář a pro veřejnost nebyl přístupný. Když ho znovu otevřeli, jeli jsme se tam podívat. Moc tam toho ještě k vidění nebylo. Vzpomínám si na fresky na zdech, které postupně odhalovali.

Františkánský klášter v Kadani

Pod klášterem jsou vinice a při naší první návštěvě se dole pásly ovce a kozy. Vlevo od kláštera je zahrada.

Vinice
Pohled na klášter ze zahrady

Přemýšleli jsme, jestli se po letech znovu nepodívat do kláštera. Když jsme došli ke vchodu, všimli jsme si plakátu se zajímavou prohlídkou.

Nabídka večerní prohlídky

Bylo zrovna 24. února 2024, chvíli před 17. hodinou, tak jsme neváhali a vešli dovnitř. Prohlídka byla už vyprodaná. Nabídli nám vstupenky na další v 18 hodin. Hodinu se nám nechtělo čekat, tak jsme odešli. Za chvíli jsme si to ale rozmysleli a vrátili se pro vstupenky. A nakonec jsme nelitovali. Na kůru jsem nikdy nebyla.

Prohlídka se konala pouze při svíčkách. Když řeknu, že mnohdy jsem toho moc neviděla, tak nebudu vůbec lhát. Hlavně chůze po schodech byla dost náročná.

Celá prohlídka byla postavena na hře mnichů a poutníků. Mniši v kápích nás jako poutníky provázeli po klášteře. Na začátku nám po dlouhé cestě nabídli mističku bylinkového čaje a hrachovou kaši se slaninou. Byla výborná. Jen z těmi dřevěnými lžícemi to moc nešlo.

Mističky na čaj

Jídelna bylo jediná místnost, která byla osvětlená.

Hrachová kaše
Mniši v jídelně

Posilněni po pouti jsme se vydali na kůr, kde se měly odehrávat nešpory. Průvodce vyzval mnichy, kteří před tím odpočívali ve svých celách, aby se vydali na kůr. Jeden mnich zaspal, tak jsme ho šli vzbudit a při tom si prohlédli celu. Místo postele tam bylo prkno a místo polštáře kámen. Zkrátka, mniši měli tvrdý život.

Když jsme došli na kůr, jeden mnich hrál na varhany a ostatní mniši seděli na lavicích za stoly a modlili se.

Mnich hrající na varhany
Mniši při modlitbě

Mniši odříkávali modlitby a zpívali. Předvedli nám nešpory na kůru, jak sliboval plakát.

Kůr byl evidentně zrekonstruován a myslím, že při první návštěvě se zde neprovádělo.

Odtud jsme sešli do sakristie. Tam jsem si prohlédli vybavení.

Sakristie
Předměty uložené ve skříňkách v sakristii
Kadidelnice v sakristii

Ze sakristie jsme se vydali do klášterního kostela Čtrnácti svatých pomocníků. Tak ten určitě nebyl při naší první prohlídce otevřený. Byl zrekonstruovaný a v srpnu v roce 2021 byl znovu vysvěcen. V kostele byla tma. Tak velký prostor pár svíček neosvětlí. Viděli jsme sošky 14 pomocníků, které byly více osvětlené, ale hlavní a vedlejší oltáře moc ne. Bude zapotřebí se do něj vydat ve dne.

Tak zase jeden super strávený den. Procházka za slunečného dne zakončená noční prohlídkou kláštera.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*