Výlet k Sarnersee

Sarnersee
Sarnersee

Sarnersee, jezero ve Švýcarském kantonu Obwalden, ležící v nadmořské výšce 469 m nad mořem. Česky se nazývá Sarnenské jezero.

Na Velikonoce jsme se vydali za synem do Švýcarska. Když počasí dovolí, vždy vyrážíme na nějaký ten výlet. Nejlépe do Alp. Ty výhledy jsou nezapomenutelné. Počasí hlásili celkem dobré, tak jsme tentokrát zamířili k Sarnersee.

Pobřeží Sarnersee

Nejlepší výhled na jezero je z výšky. Vydali jsme se tedy do městečka Flüeli-Ranft, odkud jsme vystoupali po úzké, klikaté cestě do hor. Musím přiznat, že jsem se bála. Cesta byla tak na jedno auto, samá zatáčka, do které občas nebylo vůbec vidět. Střet s autem v protisměru by nebyl asi nic moc. Musela jsem zahánět myšlenky na kotrmelce ze srázu. Ze zadního sedadla v autě to možná vypadalo ještě hůř, než to ve skutečnosti bylo. Když jsme narazili na padlý strom přes cestu, to i do té doby vysmátý syn Tom se šel podívat, jestli se vejde.

Padlý strom přes cestu

Syn už tady jednou byl se svým starým camperem a cestou dolů zavařil brzdy. Měl co dělat, aby to dole v protisvahu ubrzdil. Cesta osobním autem mu zřejmě připadala na rozdíl ode mě jednoduchá. Nedá se nic dělat, musím to vydržet. Ty krásné výhledy budou určitě za to stát. Konečně jsme byli nahoře, odkud podle Toma byl nejlepší výhled.

Nahoře nás ale čekalo trochu zklamání. Písek ze Sahary snižoval viditelnost.

Pohled z hor na Sarnersee
Pohled z hor na Sarnersee

Na naší vyhlídce se auto nedalo otočit. Syn začal scouvávat do nepřehledné zatáčky, za kterou měl být prostor pro otočení. Tak tady jsem to už nevydržela a vystoupila z auta a šla za zatáčku pěšky.

Cestou jsem narazila na přístřešek na přečkání při dešti, v nejhorším případě snad i na přenocování.

Vlevo ohniště, vpravo přístřešek

Tak jsem to tam trochu prošmejdila. Přístřešek vypadá jako zastávka na autobus. Jenom orientovaná na druhou stranu. Otevřená je do údolí místo k cestě. Při dobré viditelnosti sedět na lavici, popíjet kafíčko, které jsem tam také našla, by bylo super.

Vybavení přístřešku
Vybavení přístřešku
Vybavení přístřešku

I voda a dřevo jsou tam k dispozici.

Zde je přítok vody
Zásoby dřeva
Už kvetly i kytky

Tom mezitím otočil auto, a tak bylo možno se vrátit do údolí. Další naše zastávka byla v poutním městečku Flüeli-Ranft, jehož dominantou je kaple Flüeli, stojící na stejnojmenné skále.

Kaple Flüeli

Ve Flüeli se roku 1417 narodil Mikuláš z Flüe tzv. bratr Klaus, který zde žil jako poustevník. Díky jemu a jeho ženě Dorothee Wyss se stalo městečko poutním místem.

Vystoupali jsme po schodech do kaple. Odtud byl pěkný výhled na městečko i jezero Sarnersee.

Pohled z kopce Flüeli
Pohled z kopce Flüeli na druhou stranu (na Sarnersee)
Hotel Paxmontana (vzadu) ve Flüeli-Ranft

Kaple byla postavena v letech 1614 – 1618 a v letech 1980 – 1981 restaurována. Je opravdu překrásná. Má nádherný malovaný strop.

Uvnitř kaple
Varhany, malovaný strop

V kapli nabízeli za 10 Fr. svíčky. Zatím nejdražší, na které jsme ve Švýcarsku narazili. Chtěli jsme jednu zapálit za Páju, ale bohužel jsme nenašli pietní místo, na kterém bychom mohli svíčku zapálit.

Z městečka Flüeli-Ranft jsme se vydali do asi 4 km vzdáleného městečka Sachseln ležícího na jihovýchodním pobřeží Sarnersee. Byl čas oběda, zvolili jsme restauraci v kempu u jezera.

Restaurace v kempu

Nejprve nás napadlo, že bychom poobědvali na zahrádce, ale vzhledem k poměrně silnému větru, který u jezera foukal, jsme se rozhodli pro vnitřní prostory restaurace.

Uvnitř restaurace

K pití jsme si objednali místní limonádu, která mi chutí připomínala trochu náš tonik. Byla výborná.

Místní limonáda

K obědu jsme si dali steaky s omáčkou a jako přílohu hranolky a pečený brambor se sýrem.

Steak
Přílohy

Mladí si dali vegetariánské hamburgery s hranolky.

Oběd byl výborný, všichni jsme s ním byli spokojeni. Posilněni jsme se vydali k jezeru. Přesto, že byl teprve konec března, tady se už kempovalo.

Kemp

Trochu jsme se prošli po pobřeží a pak jsme se vydali zpátky k autu. Stále foukal nepříjemný vítr.

Pobřeží Sarnersee

Pak už nás jenom čekala asi hodinová cesta domů.

Ve Flüeli-Ranft je několik turistických tras. Lákalo by mě v létě za pěkného počasí si je projít. Tak snad se mi podaří se tam někdy vrátit a lépe se seznámit s tuto krásnou krajinou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*