Již od jara šla v rádiu reklama na výstavu nalezené hrobky egyptského faraona Tutanchamona a skvostných předmětů v ní objevených. Před lety jsem byla, tehdy ještě s dcerou Pájou, v Praze na výstavě mumií a byly jsme nadšené. Výstava o faraonovi mi připadala také zajímavá, ale do Brna to mám trochu z ruky.
Reklamy na výstavu utichly a já na ni zapomněla. Před několika dny jsem ji uslyšela znovu. Myslím, že ji prodloužili. Nevím, jestli kvůli mně, protože mně se to tentokrát hodilo. Ke státnímu svátku jsem si přihodila den dovolené a vyrazili jsme se trochu ohřát na Slovensko do termálních lázní. Cesta vede přes Brno, tak se návštěva výstavy přímo nabízí.
Říkala jsem si, že když výstava probíhá již od 26.4.2022, je všední den a k tomu ráno, nemuselo by tam být moc lidí. Opak byl pravdou. Ke vchodu na výstavu proudily davy. Když jsme vycházeli, situace byla ještě daleko horší. To už dorazili i spáči. O výstavu je tedy stále zájem. Potrvá až do 31.12.2022, tak ještě máte možnost se do Brna podívat i Vy.
Výstava je světová. Viděli ji již návštěvníci v Curychu, Dublinu, Bruselu, Madridu, Soulu, Paříži, tak proč ne v České republice.
Výstava se rozkládá na ploše 2000 m2 brněnského výstaviště a je v ní k vidění přes 1000 exponátů.
U vchodu nám byl nabídnut zvukový průvodce, kterého jsem odmítla. Domnívala jsem se, že mi bude překážet při focení. Záhy jsem toho litovala. Dokumentární film, který pojednával o archeologu Howardu Carterovi, který před 100 lety hrobku vykopal, jsem sledovala jako němý film. Chytří návštěvníci si na zvukovém průvodci zmáčkli tlačítko 1 a k obrázkům na plátně poslouchali zvukový doprovod. Zazněla tam i Howardova proslulá věta, když poprvé nahlédl do Tutanchamonovy hrobky : „Vidím úžasné věci!„
Angličan Howard nalezl hrobku v pohřebišti faraonů, které se nachází v odlehlé a skryté části thébského Západního pohoří (dnešní Luxor) na území vyschlého pouštního údolí známého pod názvem Údolí králů. První hrobku zde nechala pravděpodobně vystavět v roce 1470 př.n.l. královna Hatšepsut.
Tutanchamon vládl od devíti let. Na trůn nastoupil v roce 1332 př.n.l. Zemřel již v 18 letech neznámo na co. Pravděpodobně na infekci v koleni.
Hned první místnost je věnována životu a dílu nálezce hrobky Howardu Carterovi. Byl nadaným kreslířem, proto je zde možno nalézt i jeho kresby.
Hrobka Tutanchamona byla před jejím objevením Howardem již částečně vykradena. Zloději se dostali jenom do předsíně a zanechali za sebou pěkný nepořádek. Co se ztratilo, se neví.
Na stěnách ve výstavní síni jsou obrázky, které zobrazují proces od mumifikace faraóna až po uložení do hrobky.
Hned, když faraón usedne na trůn, začínají vyrábět potřebné předměty, které budou spolu s ním vloženy do hrobky, aby mu zajistily kvalitní posmrtný život. A těch bylo opravdu mnoho. I já, která si myslím, že jsem za svůj život nashromáždila spoustu věcí, někdy i nepotřebných, jsem žasla.
Mumie faraóna byla uložena do čtyřech schránech a sarkofágu. Schrány jsou do sebe zasazeny jako ruské matrjošky. Nejsvrchnější schrána je vyrobena z pozlaceného cedrového dřeva a připomíná obřadní kapli. Více schrán poskytuje faraonovi větší bezpečí v posmrtném životě.
Je vyrobena z pozlaceného dřeva a na stěně je vyobrazen výjev z Tajemné knihy o podsvětí.
Obdobně vypadají 3. a 4. schrána. Jen jsou menší a na stěnách jsou jiné obrázky z egyptské mytologie.
Sarkofág byl uložen do 4. schrány a v něm jsou další dvě rakve. Střední a vnitřní.
Střední rakev je vyrobena z cypřišového dřeva a potažena zlatem. Vnitřní rakev je vyrobena z pozlaceného dřeva vykládaného polodrahokamy a jejich imitacemi.
Tato 11 kg těžká maska byla položena přes hlavu královy mumie. Podle mnohých se jedná o nejvelkolepější část nálezu.
Výstava obsahuje velké množství sošek, šperků a jiných důležitých předmětů potřebných pro posmrtný život.
Tento kroužek byl nalezen na hlavě Tutanchamonovy mumie.
Na výstavě jsme strávili něco přes hodinu a pořád se dalo na co dívat. I když se jedná o repliky, jsou to opravdové skvosty. Odcházeli jsme opravdu nadšeni a historicky obohaceni. Výstavu vřele doporučuji. A u vchodu si nezapomeňte vzít zvukového průvodce, abyste nedopadli jako já a nedívali se na němý film o Howardu Carterovi.
Byl čas oběda. Předešlý den jsme večeřeli v restauraci Železná Růže. Je kousek od výstaviště a výborně tam vaří. Nachází se ve sklepě, nabízí příjemné prostředí a milý a rychlý personál. Než se nadějete, pití a jídlo je na stole. S takovou rychlostí jsem se snad nikde nesetkala.
Cestou do sklepa se můžete v pravém výklenku pozdravit s nádhernou dřevěnou gorilou.
Přes oběd tam bylo plno a přesto jsme byli rychle obslouženi. Ještě než jsme dosedli, přistála nám na stole francouzská cibulačka a druhé jídlo následovalo hned po polévce.
Návštěva Brna se vydařila. Výstava se líbila, jídlo chutnalo, spokojeni jsme pokračovali v cestě na Slovensko.
A ještě několik fotografií z výstavy Tutanchamon a jeho hrobka:
Přidejte odpověď