Ženy Jindřicha VIII, aneb Chudák král(em)

Tak jsme se po několika letech zase vydali do Krumlova do letního divadla s otáčivým hledištěm a zároveň s nejvyšším stropem na světě. Světový unikát, jehož budoucnost je stále nejistá. Leží v zahradě Krumlovského zámku a památkářům se stále zdá, že sem nepatří. Za mě by to byla veliká škoda ho odtud přestěhovat. Zahrada zde vytváří nádherné jeviště.

Hlediště divadla před představením

První představení se zde hrálo už v roce 1958. Krušnohorcovi rodiče ještě pamatují, kdy se jeviště otáčelo pomocí lidské síly. Dneska ji samozřejmě nahradily elektromotory. Od vzniku divadla se zde díky novým technologiím mnohé změnilo, narostla i kapacita jeviště. Dnes může představení zhlédnout 644 diváků a stále je to málo. Když jsme loni koncem října kupovali lístky na letošní červenec, velký výběr už nebyl. Ani se nedivím. Letos jsme zde byli již po sedmé a nikdy nás žádné představení nezklamalo.

Shlédli jsme zde již Divotvorný hrnec, Cikánského barona, Tři mušketýry, Barona Prášila, Robina Hooda, Dekameron a letos Ženy Jindřicha VIII. Na Dekameronu jsme byli ještě s Pájou. Krumlovské divadlo mám tedy spojené se vzpomínkou na ni.

Hry nejsou klasické jako když na ně jdete do divadla, jsou přizpůsobeny prostředí krumlovské zámecké zahrady a hlavně je v nich spoustu humoru. Co tam nenapíší autoři, dodají herci přímo na jevišti. Zrovna letos perlil svým humorem v dvojroli Jindřicha VIII. a hospodského Jindřicha, Petr Rychlý.

Zápletka hry se odehrává ve dvou rovinách. Jedna ukazuje život záletného krále Jindřicha VIII., kterému se rodila samá děvčata a druhá v rodině jeho dvojníka, kterému se rodili samí synové.

Hned na začátku hry se král Jindřich přes odpor církve zbavil první ženy Kateřiny Aragonské, která už byla stará na to, aby mu dala syna. Jindřich měl několik nemanželských dcer, ale toužil po nástupci.

Dvojník krále žil se svojí ženou v hospodě, měl kupu synů a toužil po dceři. Jednoho dne ho zde objeví zrádní rádci krále Jindřicha, kteří nedomluvili v Římě u papeže jeho rozvod s Annou Boleynovou a obávali se jeho hněvu. V příhodné chvíli zamění oba Jindřichy. No a právě na záměně obou Jindřichů je vtipná hra postavena.

Jsou zde představeny i manželky Jindřicha VIII., nejvíce však diváky pobavila ošklivá německá princezna Anna Klevská.

Uhoněný Petr Rychlý, který přebíhal ze zámku do hospody, podle toho, kde se děj odehrával, se i s námi svezl na otočném hledišti, se slovy, že už nemůže.

Moc jsme se pobavili a myslím, že s námi i herci, kteří si občas něco přidali k naučenému repertoáru. Když vyjde i počasí, je to parádní zážitek.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*