Asi 8 kilometrů od Chomutova se v Bezručově údolí nachází jedna stará přehradní nádrž. Vybudovali ji v letech 1899 až 1904, tedy ještě za Rakousko-Uherska a původně se jmenovala „údolní přehrada Císaře Františka Josefa“. Dnes se jí říká „Kamenička“ a je jednou z přehrad, které zásobují Chomutov pitnou vodou. Přehradu vystavěli z lomového kamene, má délku 153 metrů a výšku 33 metrů. Dnes je vyhlášena jako technická památka a vstup na hráz není povolen.
Čas od času ale Povodí Ohře, které přehradu spravuje, pořádá den otevřených dveří a můžete se nejen projít po hrázi, ale také nahlédnout do útrob přehradní hráze. Jeden takový den byl 27. duben roku 2019. A my se tehdy na přehradu a do přehrady vyrazili podívat. Auto jsme zaparkovali u bývalého Třetího mlýna. Tam za socialistických dob stával hotel, hojně navštěvovaný západními i východními Němci a v létě tam jezdíval i autobus. Po privatizaci hotel zchátral a nakonec jej úplně zbourali a dnes místo, kde stával, bují pouze plevelem.
Pěšky jsme se vydali strmým krpálem na přehradu. Prohlídku jsme začali tunelem pod přehradní hrází. Tam se muselo vlézt po žebříku a pak jsme se v rámci komentované prohlídky dozvěděli o stavbě přehrady a jejím současném využití.
V tunelu kontrolují průsaky vody a řadu dalších parametrů. Přehrada Kamenička tu stojí už více než 100 let a je první, která zásobovala Chomutov pitnou vodou už před první světovou válkou.
Nakonec jsme se ještě prošli po hrázi, tam už nikdo neprovázel, vše podstatné jsme se dozvěděli už dole v tunelu pod hrází.
Na posledním snímku je věžička s cimbuřím, kterou se vlézalo dolů do tunelu pod hrází. Prohlídku technické památky mohu vřele doporučit, určitě by Vám ji doporučila i Pája.
Nevím jestli se na Kameničku ještě někdy vypravíme, ale zvídavá Pája s námi už bohužel nikam nepojede…
Přidejte odpověď