Pajá a Losos

losos
losos

Wikipedie o lososech uvádí: Losos obecný je dravá tažná ryba z čeledi lososovitých, která žije většinu života v moři. Dospělí jedinci během svého života migrují proti proudu řek hluboko do vnitrozemí kontinentů, aby v rodných řekách vyvedli další generaci. Mladí lososi pak v horních tocích řek tráví začátek života, než se vydají zpět do moře, aby zde rychle dospěli a vydali se zpět do rodných řek.

Losos obecný

Občas se dívám na přírodopisné filmy a tam s oblibou ukazují, jak si v Americe na migrujících lososech pochutnávají medvědi. V době tahu lososů se hrnou k řekám a ve velkém je za syrova konzumují.

Medvěd chytá lososa

No ale to není to, proč tento příspěvek píšu. Ten pravý důvod je vzpomínka na Páju. A proč je v nadpisu Pajá si přečtěte v dopise pro Pajá.

Na lidi, kteří nás opustili a odešli do nebe se dá vzpomínat při různých výročích nebo když vidíte něco, co Vám toho člověka připomene. A já když vidím lososa, vzpomenu si na Páju. Ona totiž lososy milovala – bylo to jedno z jejích nejoblíbenějších jídel. Když jsme jezdili na výlety nebo šli jen tak do restaurace, obvykle si dala právě lososa. Nesměla to ale být podkova, ty Pája nenáviděla.

Podkova z lososa

Pokud to byl ale hezky připravený šťavnatý plátek a ještě bez kostí, tak si na něm móóóc pochutnala. Takového lososa nám někdy dělala Danča na víkend k obědu a Pája na něj samozřejmě přišla. Někdy si ho dala v restauraci a dokonce si je připravovala i sama a pak si je nosila do práce k obědu. Proslavila se kombinací lososa s batáty…

Zdravý losos na talíři

Již několik desítek let chodím do nejmenované jídelny na obědy. Ty dotuje zaměstnavatel a za cenu toho obědu by Vám jinde nedali ani samotnou polévku. A jednoho dne nám připravili k obědu „Pečený filet z lososa s bramborovou kaší a polníčkem“.

Losos s kaší a polníčkem

Na první pohled to lososa sice moc nepřipomínalo, ale chutí ano. A jak už jsem uvedl, vždy když jím lososa, vzpomenu si na Páju. Snad jí v tom nebi udělají móóóc dobrého. Tak až někdy budete jíst lososa, vzpomeňte si taky na Páju, už je to více než dva roky, co nás tak nečekaně opustila…

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*