Vánoční vzpomínka

Vánoční vzpomínka
Vánoční vzpomínka
Vzpomínáme

Jak zpíval Karel Gott: „Čas letí jako bláznivý…“ Ano, rok utekl jako voda a jsou tu další Vánoce. Už třetí, které budeme trávit bez dcery Páji. Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, ale já to tak už tři roky nemám. Je to období plné bolestných vzpomínek. Právě v době Vánoc jsme se dozvěděli o Páji nemoci a když se sešel rok s rokem, bylo o všem rozhodnuto.

Vánoce tedy moc neslavím. Místo stromečku postačí pár jednoduše nazdobených větví ve váze.

Můj vánoční stromek

Má to i své výhody. Na tři krále sundám pár ozdob a větve vyhodím. Žádné složité odstrojování. Od té doby, co s námi není Pája, ani nepeču cukroví. Letos u nás nedošlo ani na vánočku. Upekla jsem jenom vánoční štolu.

Můj bojkot Vánoc v letošním roce změnila jedna naše dodavatelka, se kterou spolupracuji. Poslala mi krásnou dózu s tři čtvrtě kilem cukroví.

Dóza s cukrovím

Když jsem ji otevřela, byla jsem překvapená. Nádhera. Vyfotila jsem cukroví kamarádce a ta mi odepsala, že vypadá krásně, ale jestli i dobře chutná. Většinou je prý plné náhražek a lépe vypadá, než chutná. Přesto, že sladké nejím, ochutnala jsem. Musím říct, že lepší jsem nejedla. Žádné náhražky. Poctivé máslo. Napočítala jsem 13 druhů. Tolik jsem jich ani v době svého největšího pekařského rozmachu nedělala.

13 druhů cukroví

Tak to vidíte, stačí jeden člověk, který si na vás v době Vánoc vzpomene a vánoční atmosféra se i bez vlastního přičinění může posunout o jeden level nahoru. Měli bychom na to myslet i mimo dobu Vánoc.

Nevím, jestli k tomu dopomohlo darované cukroví, ale letos jsem šla prvně v životě poslední den před Vánoci do práce ve vánočních šatech.

Při té příležitosti jsem se zamyslela nad symbolem našich Vánoc. Nikde žádný Ježíšek. Na dóze s cukrovím sobi, na mých šatech rovněž. Se soby se dá koupit cokoliv. Povlečení, ubrusy, svetry,… Když to nejsou sobi, tak to jsou severští skřítci nebo Santa Klausové. Jesličky s Ježíškem jsem snad na ničem neviděla. To bych asi musela navštívit nějaký betlém, kterých k mé radosti přibývá.

Na Páju, milovnici Vánoc, stále s láskou vzpomínáme. Dnes odpoledne ještě zajdeme na hřbitov zapálit tři svíčky na její hrob. Za mě, za jejího bratra Toma a za Krušnohorce. Vzpomínejte s láskou s námi.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*