Vajíčka a inflace

vajíčka
vajíčka

Jsem vejcožrout a vajíčka v naší domácnosti mizí rychlostí blesku. Než se rozkoukáme, je jich celé plato fuč. Dělám je ke snídani, potřebuju je na obalování řízků, Danča je přidává do řady svých kuchyňských výtvorů…

Vejce s ksichtítem

Prázdná plata po vejcích ekologicky ukládáme na chatě na kompost. Pomalu se tam rozkládají a kompost pak poslouží jako hnojivo.

Prázdná plata po snědených vejcích

Vajíčka, prodávaná v supermarketech a hypermarketech, pocházejí vesměs z velkochovů. Tam chovají slepice v různých podmínkách a tomu pak také odpovídá cena vajec. Nejlevnější jsou z klecových chovů, kde se v ČR, podle údajů z roku 2020, nacházelo asi 67 % chovaných slepic, dalších přibližně 32 % jich bylo chováno v halách, kde měly podestýlku a trochu více místa k pohybu pro přirozenější způsob života. Ve volných výbězích si pobíhalo jen necelé jedno procento slepiček a jejich vejce byla nejdražší.

No a teď ke konkrétní ceně vajec. Koncem března 2022 jsem plato (= 30 vajec) z klecových chovů kupoval v akci za 70 Kč a standardní cena byla 100 Kč za 30 vajec.

Vejce M z klecového chovu v březnu 2022

O rok později, v březnu 2023, se nám cena pěkně nafoukla. Plato stejných vajec jsem tou dobou koupil v akci za 120 Kč a běžná cena byla 180 Kč.

Vejce M z klecového chovu v březnu 2023

Všechny ceny, aby byly zdánlivě nižší, byly baťovsky o 10 haléřů sníženy. Ale haléře už fungují jen na bankovních účtech a jako platidlo, na které si můžete sáhnout, už dlouhá léta neexistují.

Tak když to shrnu, za dvanáct měsíců se cena vajíček zvedla o 80 %. Nutno podotknout, že s cenami jiných potravin to nebylo o mnoho lepší. Takže za ten rok měla většina obyvatel ČR mnohem hlouběji do kapsy, protože příjmy se jim adekvátně nezvýšily 🙁

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*