Založení vyvýšeného záhonu

Vyvýšený záhon
Vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon se stal hitem posledních let mezi zahrádkáři. Většina z nich v něm vidí budoucnost. Na stará kolena se nemusí shýbat při pěstování ovoce a zeleniny.

Začala jsem o tomto záhonu také uvažovat. Shýbaní jsem zatím neřešila, ale možná bych tímto záhonem vyřešila věčný boj se slimáky, kteří mi ničí vše, co zasadím.

Bojuji s nimi už řadu let a musím uznat, že je to nerovný boj. Stále se mi nedaří vítězit. Jakmile něco vyleze ze země, hned to sežerou. Granule na likvidaci sice existují, ale jsou drahé a stejně mám dojem, že mé výpěstky jim šmakují více. Někdy přijdu, granule jsou ještě poházené po záhonu a moje úroda je pryč. Řešením by bylo každodenní sbírání slimáků jako to dělá moje sousedka. Jenže musím chodit do práce a jakmile odjedu, slimáci mají hody.

Někdo si vyrobí vyvýšený záhon sám, já uvažovala o koupi. Nejdříve jsem se dívala v Uni Hobby marketu. Tam nějaké záhony sice měli, ale ještě nic nezažily a už byly napůl rozpadlé. Jak jsem to tam tak procházela, narazila jsem na speciální hlínu pro vyvýšené záhony. Šly na mě mdloby. 50 l takové hlíny stálo 219,- Kč. Kolik takových pytlů tam budu muset naházet? Návratnosti takového záhonu se asi nedožiju. Na čas mě myšlenka na vyvýšený záhon přešla.

Bylo tady jaro a já zase začala přemýšlet o vyvýšeném záhonu. Jak to dělají ostatní? Nevěřím tomu, že by všichni byli ochotni do vyvýšeného záhonu tolik investovat. Vyvýšené záhony jsou 60-70 cm vysoké. Tolik hlíny přece zelenina nepotřebuje. Když nevíš, podívej se na internet. A tam jsem opravdu řešení našla. Vyvýšené záhony mají čtyři i více vrstev a hlíny není tolik potřeba. Úplně laciné to asi nebude, ale jdu do toho. Už kvůli těm slimákům. Nemohou pořád vítězit.

Krušnohorec je zběhlý ve vyhledávání na internetu. Pověřila jsem ho výběrem kontejneru. Hned se dal do hledání a vybral hezký. Není tedy žádný troškař. Má rozměry 1 x 2 x 0,76 m. Dokonce má nahoře lem jako ochranu proti slimákům. To by bylo, že bych si v něm nevypěstovala kopr, který bolebořským slimákům zvlášť chutná.

Krušnohorec tedy vyvýšený (zvýšený) záhon objednal, dovezl ho na chatu, pracně ho smontoval a usadil do předem připraveného terénu. Na dno položil pletivo, aby i hraboši měli smůlu. Pak přišlo na řadu plnění kontejneru. Myslela jsem si, že není možno ho ještě letos připravit pro pěstování zeleniny.

Pletivo na dně kontejneru

Na dno mají přijít tlustější větve. Musí být z listnatých stromů, ale nesmí to být akát ani ořech. Tak co tam dát? Krušnohorec ořezal vrbu, nařezal větve a naskládal je do kontejneru jako dolní vrstvu.

Dolní vrstva – větve vrby

Na ně přišly jemnější větvičky. Začalo stříhání větviček ve velkém.

Jemnější větvičky vrby

Byla to dřina. Větvičky ve velkém kontejneru mizely a dlouho to vypadalo, jako bychom tam nic nenaházeli. Večer jsem necítila prsty.

Dále přišlo suché listí. Tak s touto vrstvou nebyl problém. Toho jsem měla z louky navátého na pozemku na pět takových kontejnerů. Sbírání nebralo konce.

Vrstva listí

Další vrstvou byla posekaná tráva. To se hodilo. Náš trávník to po zimě opravdu potřeboval.

Posekaná tráva

Každou vrstvu bylo třeba pořádně prolít vodou, aby si náplň kontejneru pěkně sedla. V tu chvíli jsem zjistila, že kontejner je pro mě moc vysoký. Při mé výšce se při zalévání pěkně nadřu. Bude to chtít ještě čerpadlo do sudu. Záhon a jeho náplň není tedy poslední investice.

Na trávu přišly drny, které Krušnohorec získal vyrovnáním terénu pod vyvýšeným záhonem. Těžké drny všechny kypré vrstvy zmáčkly. Tráva a drny by měly půdu v kontejneru zahřívat.

Drny „vzhůru nohama“

Tak teď by měl přijít na řadu nezetlelý kompost. Toho jsme moc neměli. Dále kompostovaná hlína. Tu jsme museli koupit.

Byla jsem v práci a volal Krušnohorec. Přijeď na chatu, koupil jsem 850 kg kompostované hlíny. Tak jsem místo odpočinku, který jsem si na odpoledne plánovala, jela skládat hlínu. Moc jí na mně už naštěstí nezbylo.

Kompost z kompostárny

Kompostovaná hlína nám ještě zbyla. Ta se vždycky hodí. Rozházeli jsme ji po záhonech. Ať se mají i slimáci z lepší úrody lépe.

Prolitím kompost klesnul a navrch jsme tedy ještě koupili zahradnický substrát.

Hotový záhon

No a teď už je na řadě setí mrkve, petržele a ředkviček. Možná na kraj přidám i nějakou dýni. Uvidím, jestli budou lepší než na horním záhoně. Krásně kvetou, ale většinu květů mívám samčích. Dýní vyroste poskrovnu.

Jenom poprvé, když jsem omylem místo okrasných dýní vysadila big large, vyrostly tři, které jsem ani neunesla. Tenkrát to na zahradě vypadalo jako v pohádce hrnečku vař. Dýně opustily záhon a začaly se rozpínat po celé zahradě. Od té doby bývá úroda slabší.

Big large dýně
Big large dýně

Tak jsem zvědavá, jak se bude ve výšeném záhoně zelenině dařit.

A po pár týdnech Krušnohorec vyfotil první rostlinky:

Tak už tam vyrážejí ředkvičky a dýně…

3 komentáře

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*