Krušnohorec na chvíli veganem

Pečený batát
Pečený batát

Před časem mi v týdnu volal syn, že přiletí v pátek večer do Prahy a že bychom se mohli vidět. Bylo to na mě moc narychlo. V sobotu jsem měla naplánovanou oslavu v Plzni. Domluvili jsem se, že v neděli to vezmeme domů přes Prahu a zajdeme na společný oběd.

Cestou do Prahy jsme si domluvili setkání v restauraci Nejen bistro. Prý tam vaří dobrá vegetariánská jídla. Syn vegetarián tam prý chodívá, když je v Praze. Souhlasili jsme, protože jsme předpokládali, že tam kromě vegetariánských jídel bude i něco pro nás. Pracně jsme zaparkovali, zaplatili parkovné a vydali se k restauraci. Tam jsme narazili na zavřené dveře.

Syn zatím nedorazil, tak jsem mu volala, aby navrhl nějaký jiný podnik. Za chvíli mi přišla nová adresa. Tak tedy pojedeme pod Pražský hrad do Nerudovy ulice. Cestou jsme nabrali syna s přítelkyní a mířili na Malou Stranu.

Tam jsme zjistili, že syn přitvrdil. Z původně plánované vegetariánské restaurace jsme stáli před čistě veganskou. Krušnohorec se sice netvářil, ale vešel dovnitř. To asi ještě doufal, že tam budou mít i něco pro něj poživatelného.

Pořád jsme stoupali po úzkém točitém schodiště nahoru. Už to vypadalo, že se nejdeme najíst, ale že míříme na vrchol rozhledny. Konečně jsme stáli před dveřmi restaurace. Vešli jsme dovnitř a octli se v úzké místnosti se stoly a barem. Zájemci o další výstup a patrně lepší výhledy mohli pokračovat. Restaurace měla nejméně ještě jedno patro.

Usadili jsme se u stolu naproti baru obrostlému mechem a lišejníkem.

Bar obrostlý mechem a lišejníkem

Když přinesli jídelní lístek, marně Krušnohorec hledal něco, co by mu chutnalo. K pití jsme si se synem dali jahodovou domácí limonádu, jeho přítelkyně na zahřátí čaj a Krušnohorec nealko pivo. V této restauraci jsou opravdu důslední. Když synova přítelkyně požádala o med, dostavil se z hlediska personálu údiv. Kde by se vzal ve veganské restauraci med? Dorazili s nějakým přírodním sirupem.

Syn byl opravdu hladový, dal si jako předkrm veganský tatarák. Kousek jsem ochutnala. Nebylo to špatné, ale hovězí maso to ani barvou nepřipomínalo.

Krušnohorec zoufale listoval v jídelním lístku. Ať ho probíral z leva doprava, ze shora dolů, listoval v něm, nic nemohl najít. Konečně našel jedno přijatelné jídlo, ovocné knedlíky.

Ty mu syn brzy rozmluvil: „Ty si můžeš dát doma. Když už jsme tady, dej si něco veganského. Třeba svíčkovou. Vypadá skvěle.“

Mezi tím syn zaslechl strávníky od vedlejšího stolu, kteří nejedli nikdy lepší svíčkovou, než vaří tady. Přesvědčil Krušnohorce, že si opravdu pochutná a on nakonec podlehl a objednal si ji. Tomu, že si pochutná, určitě už při objednání nevěřil.

Syn si objednal gulášek, jeho přítelkyně jedovatě modrý burger a já pečenou batátu plněnou guacamole.

Jídlo přišlo celkem rychle. Krušnohorec se pustil do nejlepší veganské svíčkové na světě. Hned bylo vidět, že má na svíčkovou zcela odlišný názor od hostů od vedlejšího stolu. Plátek náhražky masa mu připadal jako paštika. Na knedlíky také pohlížel skepticky. Jídlo ani nedojedl.

Syn byl také překvapen. Nevšiml si, že je gulášek se zelím. Tedy segedínský. Ten moc nemusí. Byl trochu zklamaný, také ho nedojedl, ale prý proto, že už nemůže.

Synova přítelkyně jedovatě modrou bulku také nedojedla. Asi toho po předchozím tataráčku také měla dost. Nepřišla jsem na to, kde se vzala ta jedovatá barva pečiva. Jestli nahradili nějakou neveganskou surovinu něčím modrým a nebo jestli je to záměr, se už nedozvím.

Já si pochutnala. Také jsem to nedojedla, ale z důvodu, že byla porce moc velká. Dokonce mi to chutnalo natolik, že jsem si to dneska uvařila k obědu. Recept přidám v nejbližší době na Chrpu.

Krušnohorce jsem netrápila. Ten poobědval španělský ptáček s rýží.

Pečená batáta plněná guacamole v pražské restauraci

Z restaurace jsme odcházeli zřejmě každý s jinými dojmy. Krušnohorec s těmi nejhoršími. Na zpáteční cestě pořád opakoval, že si měl dát ty ovocné knedlíky. Pak to zakončil slovy: „Kam půjdeme na večeři?“

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*