Návštěva zámku Seeberg

Seeberg
Seeberg

Je čas adventu, člověk by si řekl, že bych měla uklízet, péct cukroví, zdobit byt a shánět dárky. Zkrátka, připravovat se jako každý rok na Vánoce. Když jsem jela do práce, v rádiu jsem si vyslechla úvahu jednoho moderátora o předvánočním úklidu. Podotknul, že by s ním asi jeho manželka úplně nesouhlasila, ale že bychom se měli povznést nad úklid a předvánoční shon. Advent a Vánoce si užít. Vše zakončil slovy: „Čím si můžete být opravdu jisti, hygiena k vám domů na kontrolu opravdu nepřijde.“

Maminky s dětmi si určitě pomyslely: „Tomu se to řekne, za něj to určitě udělá manželka. Vánoce musí být perfektní. Uklizeno, napečeno, vyzdobeno a pod stromkem ty nejkrásnější dárky. Nikdo si přece nepřeje, aby jeho děti byly zklamané. Co je hezčí, než rozzářené dětské oči při rozbalování dárků.“

Já jsem si letos řekla, že má moderátor pravdu. Děti u nás doma rozbalovat dárky nebudou, hygiena se také na kontrolu dosud neohlásila, tak bychom se tedy mohli povznést nad úklid a všechen ten předvánoční shon a někam vyrazit.

Napadly nás naše oblíbené Františkovy Lázně. Letos jsme tam byli v únoru, ale vánočně vyzdobené lázně jsme ještě neviděli.

Pokaždé se ubytováváme v hotelu Bohemia. V tomto období bylo wellness uzavřené a my si přece jenom chtěli nějakou tu proceduru dopřát, tak jsme zvolili hotel Belvedere.

Hotel Belvedere – Františkovy Lázně

V září roku 2021 jsme byli ve Františkových Lázních s koly. Při objížďce rybníku Amerika jsme zavítali i na hrad Seeberg. Cesta na kolech byla pekelná, na prohlídku hradu tedy již nedošlo. Slibovali jsme si, že se na hradě zastavíme někdy jindy. Nevím, jestli to byl v této zimě nejlepší nápad, ale nalákala nás komentovaná adventní prohlídka. Běžně je možno si prohlédnout hrad pouze bez průvodce.

Před prohlídkou jsme se zastavili naproti hradu v pizzerii, která se zvenčí tvářila jako restaurace.

Restaurace Seeberg

Když jsme byli na kolech, dali jsme si tam pouze domácí limonádu a nevšimli si, že tam kromě pizzy nic pro nás zajímavého nemají. Nedalo se nic dělat. Poblíž nebylo nic jiného. Objednala jsem si restovanou toskánskou klobásu s bílými fazolkami. Asi to nebyla zrovna dobrá volba, později mi z tohoto jídla nebylo nejlépe. Krušnohorec se svým asi na půl centimetru rozklepaným steakem dopadl lépe.

Vstupní brána na hrad Seeberg

Když projdeme vstupní bránou, vlevo uvidíme stavení, kde dříve pobývali čeledíni. Dnes se zde nachází zázemí hradu a zároveň si zde můžete zakoupit lístky, suvenýry a třeba i něco k pití. V době adventu i punč.

Zázemí zámku

Vpravo za vstupní bránou se nachází barokní stodola a naproti ní holubník. Ten je bez holubů. Podle průvodkyně se v něm naštěstí holubům nelíbí.

Holubník, za ním vlevo barokní stodola, vpravo pokladna

Ve stodole byly k vidění hotové poklady z 19. století. Malované skříně, židle, truhly, mandly, pračky, kolébky, oblečení, kolovrat,….

Židle
Malované skříně
Malovaná truhla
Mandly
Pračky

Stodola je dvoupodlažní a opravdu je na co se dívat. Exempláře jsou ve výborném stavu.

Naproti stodole stojí přístřešek se starými exponáty, využívanými zejména v zemědělství.

Přístřešek se zemědělskými exponáty, vpravo stodola

Tam bylo také na co se dívat.

Část zemědělských exponátů

Ještě jsme si všechno ani nestačili pořádně prohlédnout a už tu byla průvodkyně a s ní záhy přišla i zima od nohou. Před holubníkem začala s prvním výkladem o historii románského ministeriálního hradu z konce 12. století. Výklad byl pěkný, fundovaný, ale když nás vyzvala, abychom se přemístili na nádvoří hradu, myslela jsem, že už se neodlepím od země. Kožíšek v botách nepomáhal. Připadalo mi, že jsem tam přimrzla.

Vstup do zámku přes most
Pohled z mostu na hospodářské předhradí (vpravo pokladna, vlevo stavení se zemědělskými exponáty)

Došli jsme na nádvoří hradu, kde proti sobě stály dva paláce. Jeden vystavěný v románském a druhý v gotickém stylu, spojené arkádovou chodbou. Tam pokračoval další výklad a přimrzání k zemi. Nyní jsme se dozvěděli o nejrůznějších přestavbách hradu a výměně majitelů.

Nádvoří
1. palác
2. palác, vlevo vstup do kaple

Výklad byl super, ale vzhledem k zimě, jsem byla ráda, když jsme se pohnuli do kaple. Ne, že by tam bylo tepleji, ale i malý pohyb pomáhal.

Hrad si prošel, asi jako téměř každý u nás, bohatou nemilou historií. Tento sloužil za války jako továrna na výrobu leteckých součástek, na konci 50. a začátkem 60. let jako pionýrský tábor Esky Cheb, využívali ho i zemědělci a také v něm nalezlo zázemí hnutí underground. Zdevastovaného hradu se nakonec ujal nadšenec, kterému se podařilo díky dobrovolníkům hrad zachránit. Průvodkyně se pochlubila, že se této etapy také zúčastnila. Živě líčila, jak kaple a černá kuchyně byly zavaleny odpadky. Na hradě se našla i dokumentace k výrobě leteckých součástek. Bohužel se tohoto materiálu dochovalo velmi málo. Většina se už nedala zachránit.

Dnes patří hrad Muzeu Františkovy Lázně, které se zasloužilo o dnešní vzhled hradu.

Poté jsme přešli do prvního sálu.

První sál

Zde byla v minulost hospoda.

Pak jsme sestoupili do sklepa. Zde byly k vidění mučící nástroje. Mučírna tu podle průvodkyně nikdy nebyla, ale hrad bez mučírny prý není hradem. Tak jim byly darovány.

Mučící nástroje

Na hradě se také oddává. Tam byl další výklad. Chvíli jsem si tam poseděla a málem přimrzla ke křesílku. Prý občas napadne nějaké nadšence se tam brát i v zimě. Když se dostaví a zjistí, jaká je tam zima, tak se svatba nekoná. Doufám, že je to po té návštěvě nepřejde navždy.

Obřadní síň
Betlém v obřadní síni

Pak jsme z chodby nahlédli do 4 pokojů.

1. pokoj
2. pokoj
3. pokoj
4. pokoj

Na chodbě byla výstava historie zdobení vánočních stromečků.

Pak jsme přešli do černé kuchyně. Tam se mi líbilo. To je takový trošku můj sen, vařit na otevřeném ohni.

Černá kuchyně

Prý tam zkoušeli péct, ale nikdy se to nedalo jíst.

Černá kuchyně

Pak jsme ještě vystoupali do pokoje nad černou kuchyní. Když se tam vařilo, tak to byla nejteplejší místnost na hradě. Podle průvodkyně se tam děly tajné porody.

Poslední místností, kterou jsme navštívili, byla knihovna.

Knihovna

Hrad se nachází asi 7 km západně od Františkových Lázní. Myslím, že abych za tuto dobu rozmrzla, mi nepomohlo ani topení v autě na plné pecky ani vyhřívaná sedačka.

Než jsme opouštěli Františkovy Lázně, museli jsme ještě zajít zkontrolovat Frantíka. Měl od února nový obleček a navíc ponožky. Místní dámy se opravdu starají.

Frantík prosinec 2022
Frantík únor 2022

I stromy byly v novém oblečku.

Nově oblečený strom

Pak jsme ještě mrkli na vánoční stromek.

Vánoční strom

Trochu mě překvapilo, že je uprostřed hlavní třídy.

No a pak už jen před odjezdem zbývalo se jet podívat na Ameriku. Ta byla tak trochu zamrzlá.

Rybník Amerika v zimě

Všechno jsme viděli, zkontrolovali, je čas odjet domů. Tento výlet mě poučil. Přesto, že prohlídka byla super, průvodkyně skvělá, na hrad ani zámek v zimě nee!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*