Park Boheminium Mariánské Lázně

Hluboká nad Vltavou
Hluboká nad Vltavou

V Mariánských Lázních na rozloze 6 ha se rozprostírá park Boheminium. Nachází se v něm 75 modelů miniatur českých kulturních památek v poměru 1:25.

Park se bohužel nenachází nikde v centru, ale v kopci, na který se můžete dostat několika způsoby. Buď po vlastních kopec vyšlápnete, nebo tam můžete jet autobusem, autem a nebo lanovkou.

My jsme vzhledem ke Krušnohorcovu úrazu tentokrát volili lanovku. Na netu jsme se sice dočetli, že zpáteční lístek na lanovku pro dospělé stojí 140,- Kč, ale nevěřte tomu. Většina cen na netu není letos aktuální. Nikdo se zdražením nechlubí. Lístek stál 160,- Kč.

Kabinek jezdí najednou 5 a do každé se vejdou 4 lidé. Lanovka jezdí od deseti hodin, na nástupišti jsme byli včas, tak se nám podařilo jet hned mezi prvními.

Nahoře u vchodu do parku už stála fronta na lístky.

Vstup do parku

Základní vstupné do parku stálo 160,- Kč. Mám dojem, že se snad letos všichni domluvili na jednotném vstupném 160,- Kč. Vstupné na lanovku, na zámek Kynžvart, do chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře bylo stejné.

Park je krásný, dalo by se tam strávit celé odpoledne. My tam však pobyli asi dvě hodiny, neboť nás omezovaly lázeňské procedury.

Miniatury kulturních památek jsou plastové, ale vypadají jako by byly vytvořeny z pravého stavebního materiálu. U každé památky je vícejazyčná cedule s názvem, mapkou, kde se nachází a základními informacemi o památce.

Park je velice poučný a krásný. Jak jsem do něj vstoupila, hned mě napadlo, že by byl vhodný k soutěžím ve znalostech našich kulturních památek. Pokud se do Mariánských Lázní nedostanete a měli byste chuť si otestovat svoje znalosti, můžete si zkusit kvíz ve fotogalerii.

Ti, kteří nemají o kvíz zájem, si mohou níže prohlédnout alespoň pár exponátů i s popisky a zároveň si přečíst moje postřehy z výletu do Krakonošova, jak této oblasti díky hotelu Krakonoš, říkají.

Zámek Červená Lhota
Informační tabulka k zámku Červená Lhota
Zámek Litomyšl
Zámek Hluboká
Hrad Karlštejn
Letokrádek Hvězda
Zámek Lednice
Český Krumlov
Řetězový most císaře Ferdinanda přes Ohři v Lokti
Kamenný most v Písku
Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Park poskytuje velké množství informací, které se nedají za jednu návštěvu vstřebat. Tak tedy nezbývá než fotit, fotit, fotit a doma prohlížet. Myslím, že se mi ani nepodařilo všech 75 atrakcí nafotit.

V parku jsem si všimla restaurace a stánku s jídlem. Lze se tam tedy také občerstvit.

Nabídka ve stánku

Na zpáteční cestě k lanovce jsme ještě narazili na sochařský pohádkový ráj.

Byly v něm kamenné sochy postav z pohádek.

Čert a Káča
Krakonoš
Pohádka o Popelce
Perníková chaloupka

Pak už jsme spěchali na lanovku. Cestou jsem se ještě stačila podívat na parkovné u lanovky. Na hodinu stojí 10,- Kč, na dvě hodiny 20,- Kč a celodenní 50,- Kč. To si myslím, že je na dnešní poměry slušná cena.

Pak už nás čekala stanice Krakonoš a cesta dolů.

Stanice lanovky
Už pofrčíme dolů

Měli jsme ještě chvíli čas, tak jsme si dole u lanovky dali malé občerstvení.

Nabídka dole u lanovky
Moje 3 bramboráčky
Krušnohorcova gulášová polévka

V letošním roce jsem se seznámila již se dvěma druhy modelů zámků a hradů. Poprvé při návštěvě zámku Pátek, kde vystavují velké množství malých papírových modelů a pak zde. Modely v Pátku jsou také zajímavé, ale nedají se s těmito srovnávat.

Park Boheminium je suprový. Můžete se zde otestovat ve znalostech kulturních památek, ale také zde najít inspiraci na výlet.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*