Jednoho dne v červnu mi Krušnohorec povídá: „Co kdybychom jeli v sobotu do Pátku?“ V sobotu do pátku? Připadalo mi to jako ze scénky s Felixem Holzmannem, který kupoval lístky do kina na filmy „Včera, dnes a zítra“ a na „V sobotu večer a v neděli ráno“.
Zajímala jsem se, co je v Pátku zajímavého. Prý zámek. Přesto, že obec neleží od nás daleko, mezi Louny a Libochovicemi, nikdy jsem o ní neslyšela. Vzhledem k pandemii jsme nikde dlouho nebyli, tak proč ne?
V sobotu jsme vyrazili. Jaké bylo moje překvapení, když navigace hlásila: „Dorazili jste na místo“. Ať koukám, jak koukám, zámek nevidím. Stáli jsme před oprýskanou zdí s průjezdem.
„Zámek bude za průjezdem“, pravil Krušnohorec. Vešli jsme do průjezdu. Vlevo na zdi visely prázdné rámečky s vtipnými názvy, kterým říkají „virtuální galerie obrazů“. Vpravo byly dveře, na kterých stálo, že se za nimi koná výstava papírových modelů hradů a zámků. Modely jsme si nechali na později a vyšli z průjezdu na prostranství před zámkem.
Na prostranství před zámkem jsme uviděli několik žen mýt v lavorech zámecké nádobí. Nikdo si nás nevšímal. Vešli jsme tedy do zámku.
Rozhlédli jsme se a nikde nikdo. Vešli jsme do prvního pokoje v domnění, že tam na někoho narazíme. Nikdo tam nebyl. Dali jsme se do prohlídky vystavených obrazů pro mě neznámé autorky. Zaujal mě krásný malovaný strop.
Když se nikdo nadále neobjevil, pustili jsme se do prohlídky dalších pokojů. Byly tam hezké kousky skla, porcelánu a starožitného nábytku.
Byla jsem nadšená historickým cestovním kufrem. Bylo v něm myšleno na vše.
Za povšimnutí stojí i papírové modely zvířat.
Na zámku je i zmínka o cestovateli Emilu Holubovi, který v Pátku nějaký čas pobýval.
Prošli jsme celé přízemí a nadále si nás nikdo nevšímal. Když jsem vyšla na chodbu, mihla se tam nějaká paní, které jsem se zeptala, komu mám zaplatit za prohlídku. To už jsem si i všimla kasičky s nápisem: Vstupné přízemí dobrovolné.
Paní vycítila náš zájem a začala shánět kastelána. Prohlídka v patře je již placená. No, ale tipněte si cenu. Opravdu, vidíte dobře.
Kastelán se nakonec našel. Přišel vlasatý muž v pracovním oděvu. Asi jsme ho vyrušili z práce na zahradě. Vzal nás do prvního patra a s nadšením vyprávěl o místním zámku. Není v něm skoro nic autentického. Za socialismu tam bývaly kanceláře MNV, vývařovna JZD, stanice SNB, školka, tak není divu, že inventář zámku skončil neznámo kde. Snad prý v Ohři. Několik kousků už z Ohře vylovili. Budova zámku je také zdevastovaná.
Nadšený kastelán se snaží s kamarády zámek opravit. Dokonce některý inventář pořídil za své peníze. Smál se, že ho za to nechají na zámku dožít.
Za zmínku stojí kostel, který se nachází uvnitř zámku.
Kastelán je obdivuhodný nadšenec. Myslím, že tito lidé, kteří se snaží zachránit historii, by se měli podporovat. Nadšení během svého výkladu přenesl i na mě. Špatný první dojem byl už během prohlídky pryč. Slíbili jsme, že za rok, dva, přijdeme zkontrolovat, kolik toho udělal.
Po prohlídce jsme se zašli podívat na papírové modely hradů a zámků. Vstup na tuto výstavu je opět dobrovolný. Je tam nesčetně krásných modelů. Můžete soutěžit, kdo pozná více hradů či zámků. Smekám před těmi lidmi, kteří měli trpělivost a tyto makety vytvořili.
Výstava je nádherná. Maket je tam obrovské množství. Když pojedete kolem, přijďte podpořit nadšeného kastelána. Jedná se o dobrou věc.
Dnes jsem hledal nějaké „použitelné“ fotky zámku v Pátku a narazil jsem tak na tuto cestopisnou reportáž, napsanou takřka před 23 měsíci. Protože papírové modely vystavené v hospodářské budově velice dobře znám, tak mě pobavilo, že návštěvníci zcela samozřejmě považovali to množství papírových modelů hradů a zámků za dílo jakéhosi kolektivu, před jehož členy smekají. Co by asi napsali, když by věděli, že celá ta ohromná kolekce modelů dotvořených úžasnými krajinkami je dílem jediné osoby – důchodkyně, které v době vaší návštěvy bylo 75 let!! Kdybyste chtěli letošní léto návštěvu Pátku (nejlépe nějaký pátek, že? :-)) zopakovat, tak v přízemí uvidíte novou expozici, která už splňuje požadavky opravdové výstavy, neboť exponáty jsou v luxusních výstavních vitrínách. Bude zde v pěti vitrínách vystaveno přes stovku zejména sakrálních staveb, kterým bude dominovat DOKONČENÁ slavná barcelonská Sagrada Familia. Přijeďte se tedy podívat na něco, co ani v Barceloně v takové podobě ještě nestojí :-). Instalace by měla být dokončena do 20. června.
Za doplnění mé reportáže Vám opravdu moc děkuji. Ani ve snu mě nenapadlo, že je to dílo jediné osoby. Je to opravdu obdivuhodné. Expozice si skutečně zaslouží důstojné prostory. Říkali jsme si, že se tam za nějaký rok znovu vypravíme, abychom se podívali, jak nadšený kastelán pokročil. Myslím, že i díky Vašemu příspěvku, ten čas nastal.