Jak už jsem se dříve zmiňovala, z mého masožravého syna se stal na konci minulého roku vegan. Myslela jsem si, že to nebude tak žhavé, protože jsme se domlouvali, že až přijedu, že upečeme kachnu s bramborovým knedlíkem a červeným zelím. Když se blížila doba mého příjezdu, vše se změnilo. Žádná kachna se nebude dělat. My ať si klidně dáme maso, on zůstane u své veganské stravy.
Byly Velikonoce, tak jsem nevěděla, jak to bude ve Švýcarsku s obchody. Pro jistotu jsem do autochladničky hodila flákotu vepřového na gril a doufala, že si Tom dá také. Pro jistotu jsem přivezla i lilek, krémové žampióny, cuketu a červenou paprikou. Maso si s námi skutečně nedal. Zůstal u zeleniny.
Naopak nám ukázal, že i vegani se mohou najíst chutně. Pozval nás do restaurace YUMA. Vaří tam nejrůznější asijská jídla. Kromě masa tam mají slušný výběr z veganské kuchyně.
Jediné volné místo bylo v 21:30 hodin. To mi na večeři připadalo dost pozdě. V tuto dobu již nejím. Nedalo se nic dělat. Hlad si musím pošetřit na večer.
Jak se obléci? Elasťáky jsem odhodila a oblékla se do kalhot s puky. Když puky, tak boty na podpatku. Brzy jsem toho litovala. Myslela jsem si, že jdeme na autobus naproti Tomova domu, místo toho jsme šli asi kilometr na vlakové nádraží Stettbach. Nevyšli jsme zrovna brzy, Tom nabral tempo, já cupkala za ním a za mnou Krušnohorec. Vlak jsme nakonec stihli.
Příměstským vlakem jsme dojeli do Curychu na hlavní nádraží. Tak tam bych se ztratila. Odtud bylo zapotřebí pokračovat tramvají.
Restaurace YUMA se nachází mezi 2 tramvajovými zastávkami. Tak zase pěkně pěšky.
Konečně jsme tam došli. Byli jsme překvapeni. Restaurace byla otevřená, vypadala jako zastřešená zahrádka. Byla to záhada, jak ji na noc zavírají. Později se ukázalo, že skla vyjíždějí z podlahy. V noci už to byla klasická restaurace se skly do ulice.
V restauraci bylo přítmí. Číšník nás dovedl ke stolu, přinesl jídelní a nápojový lístek a zeptal se nás, co si dáme k pití. Dohodli jsme se, že si dáme nějaký koktejl. Tom si dal Yamu spritz (aperol, čerstvá maracuja, prosecco, čerstvé lesní plody). Krušnohorec si dal African mule (kurkuma, gin s chilli, cukr, čerstvá citronová šťáva, zázvorové pivo). Já chtěla něco s ovocem. Tím jsem číšníka trochu zaskočila, nicméně mi přinesl podle účtenky Lady’s mule. Na nápojovém lístku to nebylo, ale vypadalo to stejně jako drink Krušnohorce s jahodou. Koktejly mule přinesli v měděných hrncích s uchy. To mě dost překvapilo, ale mule se prý takto podává. Tom měl normální skleničku na noze. Koktej byl trochu nahořklý, ale výborný. Těch by se dalo vypít…
Pak došlo k objednávání jídla. Tak to nebylo nic jednoduchého. Při pohledu na jídelní lístek jsem byla ztracená. Výběr byl velký, ale co se pod jednotlivými názvy skrývá, jsem netušila. Mohla jsem volit jenom mezi jídly bezmasými a s masem. Jídla bezmasá byla označena lístečky. V těch byl slušný výběr. Už jsem se Tomovi nedivila, že nás vzal zrovna sem.
Objednávání se naštěstí ujal Tom. Dohodli jsme se, že objedná více druhů jídel, které společně ochutnáme. Každý z nás dostal talířek, na který jsme postupně odebírali vzorky jídel. Ze začátku toho vypadalo hodně, ale netrvalo dlouho a všechno bylo pryč.
Dali jsme si tyto dobrůtky. Jediné maso byly hovězí proužky, které mi nakonec chutnaly nejméně. Byly i s lojem a byly tužší.
Naše jídlo:
Jalapeño Beef Stripes = hovězí proužky jalapeño
Sweet Potato Fries = hranolky ze sladkých brambor (batátů)
Korean Fried Cauliflower, Sesame, Lime = korejský pečený květák, sezam, limetka
Bao Hoisin Glazed Mushrooms = tajvanský burger, houby shiitake, omáčka hoisin (čínská barbecue omáčka), kimči (kvašená korejská zelenina), směs zelených bylinek
Dim Sum Prawns & Peanuts = čínské taštičky, krevety a arašídy
Dim Sum Pink Hummus = čínské taštičky, cizrna, červená řepa, sezamový olej
Dim Sum Napoletana = čínské taštičky, rajčata, olivy, ricotta, parmezán
Cheesecake with Mixed Berries = cheesecake (dezert) se směsí lesních plodů
Naše drinky:
Exquiselle = giselle (likér z Curychu), limetková šťáva, zázvorové pivo, angostura (bylinný destilát), máta a okurka
Yuma Spritz = aperol, čerstvá maracuja, prosecco, čerstvé lesní plody
African Mule = kurkuma, gin s chilli, cukr, čerstvá citronová šťáva, zázvorové pivo
Lady’s Mule = není v nápojovém lístku, s jahodou
Coedo Beniaka = japonské pivo z batátů
Začala jsem s ochutnávkou plněných taštiček (knedlíčků). Skvělé. Batátové hranolky, květák rovněž. Vlastně všechna jídla i omáčky byly skvělé. Asi bych se neuměla rozhodnout, které jídlo mi chutnalo nejvíce.
Taková výborná veganská jídla bych doma určitě neuvařila. Určitě je to i v ingrediencích, které zde použili. Vzhledem k tomu, že se stravuji doma, vegan ze mě nebude.
Veganská asijská kuchyně mě okouzlila. Jestli budu mít možnost něco dalšího ochutnat, určitě to udělám. Všem vřele doporučuji.
Tom završil večeři krásným tvarohovým dezertem s lesními plody.
Pak už nás čekala méně příjemná část návštěvy restaurace, a to placení.
Po večeři a dvou drincích jsme se cítili skvěle. Žádné přejedení se nekonalo. Večeři jsme zakončili příjemnou procházkou po nočním Curychu.
Přidejte odpověď