Vrtulníkem kolem Matterhornu

Pohled na Matterhorn
Pohled na Matterhorn

Loni jsem dostala ke kulatým narozeninám let vrtulníkem kolem Matterhornu. Pro mě bomba, pro jiné noční můra. Nejeden z mých známých mi řekl, že by se letět vrtulníkem bál. Vždyť i miliardáři v něm padají. Nevím, jestli díky tomu, že miliardář nejsem, bát jsem se nezačala a na let se těšila.

Vzhledem k tomu, že se lítá jenom za příznivého počasí, termín letu byl do poslední chvíle nejistý. Nejdříve to měla být sobota, kterou letecká společnost změnila na neděli a pak vrátila zpátky na sobotu.

Můj narozeninový poukaz byl i pro Krušnohorce. Vzhledem k tomu, že se létá ve čtyřech, přibrali jsme i syna Toma a Markétku.

Na letiště do Sionu, které je vzdálené asi 300 km od Curychu, kde jsme pobývali u syna, jsme dorazili asi hodinu před plánovaným odletem. Cesta byla překvapivě bez kolon.

Před letem jsme dostali sluchátka s mikrofonem, připoutali se a vyrazili na let kolem Matterhornu a okolí. Co čas dovolí. Cesta měla trvat asi 40 minut.

Start byl v pohodě, trochu jsme se naklonili dopředu a začali stoupat. Pilot byl sympatický mladý muž. Nabídl nám, že si nahoře můžeme i vybrat, kam chceme letět. Nechali jsme cestu na něm a udělali jsme dobře. Vzal nás na opravdu krásná místa.

Náš pilot

První cesta vedla kolem Matterhornu, který nebyl z letiště ani vidět.

Na cestě k Matterhornu

Pilot otevřel okénko dolů, aby se dalo dívat i pod sebe.

Okénko pro pohled dolů
Na cestě k Matterhornu

Měli jsme štěstí. V červenci, kdy jsme původně chtěli letět, nebyl na vrcholcích sníh. Ten dodával velehorám na jejich majestátnosti.

Zasněžené Alpy
Zasněžené Alpy

Matterhorn jsme obletěli kolem dokola. Viděli jsme i křížek na jeho vrcholu.

Křížek na vrcholu Matterhornu

Zde je pohled na Matterhorn z druhé strany. Všimli jsme si stop na hřebeni na cestě ke křížku.

Pohled přes Matterhorn na přehradu
Alpy poblíž Matterhornu

Pilot s námi přistál vysoko v horách na sněhu. Ven jsme ale nešli.

Místy jsme vystoupali nad mraky
Let nad horskou přehradou za Matterhornem
Pohled na zasněžené vrcholky Alp
Návrat na letiště

Přistání bylo také v pohodě. Strašení ze strany mých známých bylo zbytečné. Žádné propadávání, žádná porucha vrtule a s tím spojený okamžitý pád helikoptéry se nekonaly. Naopak krásný a nezapomenutelný zážitek.

Plní dojmů jsme se přemístili do města Täsch, kde jsme nechali auto a pak pokračovali vlakem do Zermattu.

Zermatt nás k našemu údivu přivítal i v češtině. Je pravda, že v garážích ve městě Täsch jsme viděli dost českých aut.

Nádraží v Zermattu

Už jsme věděli, že přenocování je zbytečné. Podle předpovědi mělo celý druhý den pršet. Chtěli jsme se tedy alespoň nechat lanovkou vyvézt na Matterhorn Glacier Paradise a zakončit náš výlet pohledem na Matterhorn ze strany pro něj typické.

Tady jsme se přecenili. K lanovce jsem dorazili pozdě. Matterhorn bychom si prohlíželi asi pět minut a pak bychom museli jet poslední lanovkou dolů. Tak tedy příště.

Alespoň jsme si prohlédli vysokohorské městečko a naobědvali se.

Hlavní ulice v Zermattu
Staré domy
Staré dřevěné domy

Zde jsem se prvně setkala s dřevěnými domy stojícími na dřevěných špalcích a břidlici.

Květinová výzdoba

Nechyběly ani truhlíky s květinovou výzdobou charakteristickou pro vysokohorské oblasti ve Švýcarsku, ale i v Německu a Rakousku.

Pohled na Matterhorn z Zermattu
Můj oběd-raclette

Já a Tomem jsme si dali typicky švýcarské jídlo, Krušnohorec bratwurst s hranolky a Markétka mozzarellu s rajčaty.

Bratwurst s hranolky

Po pozdním obědě jsme se vydali na zpáteční cestu. Tentokrát jsme z Oberwaldu jeli kus cesty v autě vlakem. Téměř celá cesta vedla nekonečně dlouhým tunelem. Tma, občas to drncalo, pro mě zlatá cesta vrtulníkem.

K Tomovi domů jsme se dostali dost pozdě, ale plni zážitků. Markétka mě přivedla na úvahu, jestli byla lepší Bernina a nebo vrtulník. Doteď nevím. Každý zážitek měl své. Uvidíme, jestli oba tyto neskutečné zážitky něco předčí.

3 komentáře

  1. Úžasné. Dívám se na to už poněkolikáté… a Zermatt, kde jsem byla 3x v životě (zatím), je pořád stejný. Ráda jsem si to všechno připomněla.

  2. Fantastický !!! Je krásný, když nám tu žijícím, kteří nemáme čas, takhle někdo krásně popíše a hlavně nás naláká si ten čas udělat ❤️.. až budete příště v St.Gallen, zvu vás na oběd. Šárka P.S. Blog mi právě ukázal Tom 😉

    • Dobrý den, Šárko, mnohokrát děkuji za milý příspěvek. V St. Gallen jsme se naposledy stavovali letos na zpáteční cestě do ČR. Navštívili jsme katedrálu sv. Havla a moc se nám líbila. Také o ní píši v reportáži „Domů přes St. Gallen. Švýcarsko je nádherné. Ať už příroda a nebo historické stavby. Doufám, že se tam příští rok zase na pár dní podíváme. Budu se těšit na shledání s Vámi. Vybrala jste si krásnou zemi pro svůj další život. Přeji hodně zdraví a štěstí.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*