Výlet do ZOO v Curychu

Slon
Slon

Blížily se Velikonoce, tak by se asi slušelo napsat nějaký velikonoční recept. Vzhledem k tomu, že tento svátek nemám moc ráda, bylo pro mne snazší nic nevařit a odjet. Dlouho jsem neviděla syna, tak jsme se za ním rozjeli.

V sobotu bylo pěkné počasí, svítilo sluníčko, tak jsme se chystali na procházku. Krušnohorec navrhnul návštěvu nedaleké zoologické zahrady. Má to být jedna z nejkrásnějších zahrad v Evropě. Žije v ní 375 druhů zvířat v prostředí tematicky i vegetativně přizpůsobených jejich domovu.

Existují místa, která moc nevyhledávám. Mezi ně bohužel patří i zoologické zahrady. Když se řekne ZOO, vždy se mi vybaví jedna klec vedle druhé, kde se na malém prostoru povalují nejrůznější zvířata. Dnes už tomu tak jistě nikde nebude, ale představa nahuštěných klecí u mě před návštěvou ZOO v Curychu stále přetrvávala.

Jedna věc je nemít ráda zoologické zahrady, druhá věc je zvědavost. Ta zvítězila. Alespoň uvidím, jak se mají zvířata ve Švýcarsku.

Na netu jsme se dočetli, že parkoviště u ZOO není velké, že se tam obtížně parkuje. Rozhodli jsme se jít pěšky. Je to asi 3,5 km, tedy nic, co by se nedalo ujít. Prošli jsme kolem nám již známé farmy, po lesní cestě vystoupali nahoru a za nedlouho jsme po pravé straně uviděli objekt zoologické zahrady.

Pohled na ZOO z cesty

Ve vstupní hale jsme zaplatili každý 29 Franků a přes turniket vstoupili do zahrady. V informačním středisku jsme si vyzvedli mapku zahrady a přemýšleli, kudy se vydat. Po chvíli jsme zjistili, že je to asi jedno. Plochu 28 ha za jedno odpoledne stejně neprojdeme.

Prohlídku jsme zahájili v pavilonu hned naproti informačnímu středisku. A bylo se na co dívat. Byly zde krásné voliéry s jihoamerickými ptáky, sladkovodní i mořská akvária, terária, tučňáci,…

Tukan
Exotická žába
Tučňáci
Mořské akvárium
Mořské akvárium

Kolem kapybar jsme přešli k plameňákům.

Kapybary
Plameňáci

Pak jsme prošli kolem stáda jelenů a laní k velbloudům.

Stádo jelenů a laní
Velbloudi a čapí hnízdo

Tolik čapích hnízd jsem nikde jako v této zahradě neviděla. Ve výbězích u nejrůznějších zvířat byly na vršku uříznutého kmene čapí hnízda.

Se lvi to bylo horší. Vyhřívali se na zídce a návštěvníci je vůbec nezajímali. Díky obrovským výběhům jsme je viděli jenom z dálky.

lvice

Lamy se po celou dobu naší návštěvy nehnuly od dobrot v krmítku. Tak se podívejte, jak se nám ukázaly.

Lamy u krmítka

Od lam jsem přešli k lidoopům. Tam byla zábava. Opice se trochu předváděly. Houpaly se na provazech, přeskakovaly z kmenu na kmen, prolézaly z venkovních prostor do vnitřních.

Opice ve voliéře
Opice ve voliéře

Když jsem došli k opicím z Afriky, které žijí v nadmořské výšce 2 000 m – 5 000 m, věděla jsem, že se mi v této ZOO opravdu líbí. Prostředí, které těmto opicím vytvořili, vypadalo tak autenticky, jako bych se dívala na dokumentární film z Afriky.

Africké vysokohorské opice
Africké vysokohorské opice

Pak jsme postoupili ke slonům. Ti byli k vidění ve venkovních i vnitřních prostorách.

Slon indický venkovních prostorách
Slon indický ve vnitřních prostorách

V 10.15 hodin je možno se dívat na koupání slonů. My jsme ZOO bohužel navštívili až odpoledne.

Zde je možno vidět koupající se slony

Od slonů jsme přešli k žirafám.

Žirafy

V ZOO jsme viděli i bílé nosorožce, želvy, zebry, tygry, mravenečníka, pandu, …

Bílí nosorožci
Želva
Zebry
Tygr
Mravenečník

Vtipné byly surikaty. Některé běhaly, jiné hrabaly a nebo postávaly ve své klasické poloze.

Surikaty
Panda červená

V ZOO jsme strávili 4 hodiny. Pořád bylo se na co dívat. Přírodu tam vytvořili unikátní. Dokonce si myslím, že by se tam dala uskutečnit nádherná relaxační procházka i v případě, že by tam nebyla zvířata. Ta krajina se švýcarským mistrům opravdu povedla.

Jenom si vezměte baobaby, ze kterých jsem nemohla spustit oči. Pořád jsem přemýšlela, jak je tam dostali. Teprve na konci prohlídky, když jsem k nim došla, jsem vše pochopila. Byly kamenné. Kůra byla tak věrohodná, že jsem si na ni musela sáhnout, abych uvěřila. Dokonce v jednom stromě byl otvor a v něm malá knihovnička.

Knihovna v dutém baobabu
baobab

I skály, které jsou vidět již při příchodu do zoologické zahrady, jsou umělé. Dá se mezi nimi procházet. V jedné z nich jsou toalety.

Umělé skály v ZOO

Prohlídku jsme zakončili v tropickém pavilonu. Tam už nám docházely síly. Tropické podnebí v bundě nic moc. Byli jsme již také unavení, tak jsme tuto prohlídku trochu ošidili. Do poschodí jsme již nešli. I tak jsme si cestou k východu toho prohlédli dost. Opravdu podařený pavilon. Mezi tropickými rostlinami létali a cvrlikali ptáci. Tento pavilon by se dal považovat za botanickou zahradu.

Tropy
Tropy
Tropy

Tato zoologická zahrada se opravdu povedla. Odcházela jsem nadšená. Skvěle strávené odpoledne. Stoprocentní relax.

Teď budu muset ještě po letech navštívit zoologické zahrady u nás. Jsou zvířata v malých klecích již mýtus?

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*