Mořské plody – rychlé jídlo

mořské plody
mořské plody

Mořské plody já rád a občas si na nich pochutnávám. Někdo, jako Danča je moc nemusí, jsou ale zdravé a chutné. Přestože by si někdo mohl myslet, že se jedná o stravu rostlinnou, vhodnou pro vegetariány, není tomu tak. Mořské plody jsou různí mořští živočichové, kteří se dohromady připravují celkem snadno a rychle.

Wikipedie uvádí, že mořské plody, též plody moře nebo dary moře, jsou potraviny získávané z mořských živočichů. Mořské plody zahrnují ryby, měkkýše (hlavonožce a mlže), korýše (krevety a humrovité) a ostnokožce (sumýše a ježovky). Někdy se tento pojem používá v užším významu jen pro maso mořských živočichů s výjimkou ryb. V Evropě patří k nejběžněji konzumovaným „plodům moře“ hlavonožci, mlži a korýši. Z hlavonožců jsou oblíbeny zejména kalamáry, což je nejčastěji maso olihně obecné nebo sépie obecné, krájené na charakteristická kolečka. Má poměrně tuhou konzistenci a jemnou chuť, hodí se hlavně na smažení nebo dušené směsi. Tuhé, ale chutné maso mají chobotnice, k využívaným druhům patří chobotnice pobřežní a menší chobotnice pižmová. Z mlžů jsou nejběžněji konzumovány slávky jedlé, používané hlavně k vaření a dušení. Korýši, k nimž patří krevety, garnáti, krabi, langusty a humři mají vesměs jemné, delikátní maso, které je poměrně drahé.

V jednom nejmenovaném supermarketu prodávají mražené mořské plody na váhu. je to směs kalamárů, chobotnic, slávek, krevet a dalších živočichů. Ty si naberete lopatičkou, nasypete do pytlíku, zvážíte a u pokladny zaplatíte. A tak občas učiním i já a pak si je doma na pánvičce, nejlépe na olivovém oleji mírně osmažím. Jsou nacucané vodou, tak se pak místo smažení spíše dusí…

Nesmíte je smažit/dusit ale příliš dlouho, moc by z nich pak nezbylo. Takže jenom pár minut a potom hrrr na ně. Můžete je jemně osolit nebo také okořenit. Já dávám trošku soli a malinko pepře a po prohřátí zmražených plodů na pánvi (předem je ani moc nerozmrazuju) je ihned konzumuju. Můžete je jíst jen tak, nebo si k nim dát pečivo.

Mořské plody na talíři

Mořské plody jsou taková rychlá a snadná večeře, jen mají jednu drobnou chybičku – nejsou nejlevnější a také nemusí každému chutnat.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*