Ve většině dostupné literatury a článcích na internetu se dočtete, že skotská vejce jsou vajíčka uvařená natvrdo, obalená masovou směsí a usmažená nebo upečená. Na obrázku pak uvidíte rozkrojené skotské vejce, které má žloutek polotekutý (na hniličko), tedy rozhodně ne natvrdo!
Jednou za čas se vrhnu do vaření skotských vajec. Obvykle koupím směs mletých mas (vepřové + hovězí), balíček mívá půl kilogramu a bohatě stačí na čtyři skotská vejce. Maso podle chuti okořeníme, obvykle přidávám jen sůl a pepř. Poté maso dobře prohněteme, aby drželo pohromadě. Nic dalšího do něj nemusíte přidávat.
Pak je třeba připravit vejce. Obvykle vařím pro sichr jedno navíc, kdyby se některé nepodařilo. Tedy na čtyři skotská vejce použiju pět vajec a to nejméně podařené mi zbyde a jako bonus ho pak jen tak sním. Vaření vajec je věda a najdete řadu návodů. Zapomeňte na návody, kde vajíčka vaří čtyři nebo více minut, budou nakonec natvrdo! Já vajíčka dávám do studené osolené vody (je menší pravděpodobnost prasknutí skořápky při vaření) a postupně zahřívám. Jakmile se voda začne vařit začnu měřit délku varu. Neměla by přesáhnout tři minuty (ještě lepší je tak kolem 2,5 minuty). Pak je třeba vejce prudce ochladit, tedy dát do studené vody, nejlépe s ledem. Pokud led není, chladíme pod tekoucí studenou vodou.
Dalším náročným krokem je oloupání vajec. Bílek je sice tužší, ale žloutek ještě ne a loupat se musí opatrně, aby se vejce nepoškodilo. Proto dělám jedno navíc a do dalšího kroku postupují jen čtyři nejlépe oloupaná a nejméně „zmršená“ vejce.
Následuje zabalení vajíček do masa. Připravené maso rozdělíme na čtyři stejně velké díly. Postupně pak každý masový díl rozprostřu jako placičku na potravinářskou fólii a na maso položím uvařené oloupané vajíčko.
Pomocí fólie pak vajíčko co nejstejnoměrněji obalím masem a to nakonec ještě po odstranění fólie prsty uhladím.
Tento postup je třeba zopakovat pro každé vejce, v mém případě to bylo čtyřikrát.
Pak následuje trojobal a smažení. Hotové masové „koule“ postupně obaluji v hladké mouce, rozšlehaném vajíčku a strouhance jako klasický řízek. Rozšlehané vejce můžete „nastavit“ troškou mléka nebo piva. Postup obalování ukazují tři následující fotky (na každé je jiná masová koule):
Nakonec je ještě třeba skotská vejce osmažit. Já je smažím v naší oblíbené „ušaté“ pánvi. Lepší by to ale bylo ve „friťáku“. Ten ale nevlastním a byla by zbytečně velká spotřeba oleje. Fritovací hrnec by byl vhodný pro velkosériovou výrobu skotských vajec, ta svoje čtyři si pomalu osmažím ze všech stran na pánvi.
Po dosmažení skotská vejce opatrně rozkrojíme a ozdobíme. Někdo ještě vejce po dosmažení peče v troubě, ale já ne. Pokud se vše dobře podaří, je žloutek v polotekuté podobě, jako na úvodním snímku. Na následujícím snímku je trochu tužší, ale stále není vajíčko natvrdo.
Po rozkrojení jsem vejce ještě trochu opepřil, posypal čerstvě namletým chilli a na každou polovinu skotského vejce přidal trošku hořčice. Na jednu polovinu plnotučnou a na druhou kremžskou. Při zdobení můžete použít také vlastní fantazii.
Danča udělala ještě zeleninový salát se sýrem a tak jsme měli ke skotským vejcím také něco zdravého.
Přidejte odpověď