Chleba je potravina, kterou nerada vyhazuji. Uchovávám ho v ledničce a i ten kupovaný v supermarketu tam vydrží docela dlouho. Někdy se však stane, že mi zbyde. Pokud není plesnivý, ale jenom tvrdší, než bych si zrovna na přímou konzumaci představovala, dá se ještě využít. Buď z něj můžeme udělat topinky a pokud na ně ještě naložíme tataráček, je z něj ohromná ňamka. Ale i s nějakou topinkovou pomazánkou si na něm můžeme docela dobře pochutnat. Lze jím zahustiti guláš, když ho nakrájíme na kostičky a opečeme, můžeme ho přidat například do hráškové polévky či česnečky. Využití pro starší chleba se najde určitě ještě daleko více.
Tentokrát mi zbyl chleba nakoupený na svátky a aby neskončil v popelnici, udělala jsem z něj chlebovou polévku a můžu říci, že jsem si pochutnala.
Základní suroviny:
- 3 krajíčky chleba
- 50 g sádla
- 60 g pórku / střední cibule
- 1 vejce
- 1 kostka bujónu
- 1 lžička kmínu
- 1 lžička majoránky
- sůl
- pepř
- 1 větší stroužek česneku
- 4 polévkové lžíce mléka
- olej na osmažení chleba
Nejprve si připravíme suroviny. Oddělíme si spodní část pórku od natě a nakrájíme ji na kostičky. Zelenou část na proužky. Dva plátky chleba na kostičky. Spodní část pórku lze nahradit cibulí.
V hrnci rozpustíme sádlo a na něm necháme zesklovatět spodní část pórku, případně cibule.
Po pár minutách smažení pórku k němu přidáme kostičky chleba a dál smažíme.
Osmažený chleba zalijeme 0,5 l vody, přidáme kmín, bujón a vaříme asi 10 minut.
Rozvařený chleba jsem rozmixovala.
Polévka byla hustá a slaná. Přilila jsem do ní dalších asi 350 – 400 ml vody a přivedla ji znovu k varu. Určitě záleží na chlebu, kolik toho do sebe nasákne.
Rozklepla jsem do hrnečku vajíčko, přidala asi 4 lžíce mléka, rozkvedlala a za stálého míchání vlila do polévky. Přidala jsem nať z pórku a ještě asi tři minuty vařila. Pak jsem polévku dochutila prolisovaným česnekem, majoránkou a pepřem.
Do polévky jsem ještě osmažila kostičky z jednoho plátku chleba.
Polévka je výborná a opravdu hutná. Krušnohorec se mi smál, že jsem z ní udělala něco podobného jako je chlebová pochoutka. Každý ji určitě zná. Krajíc chleba vložený mezi dva krajíce. Já říkám: „Chleba není nikdy dost“.
Přidejte odpověď