Krušnohorec zakoupil 2 balíčky dančího masa na guláš. Balíčky obsahují maso z kýty, krku, plece a kližky.
Když jsem balíčky otevřela, byla jsem mile překvapena kvalitou masa. Obvykle vypadá maso v takovýchto balíčcích na viditelných místech dobře, když ho pak ale rozbalíte, je pod horní vrstvou plné flaks a blan. Obvykle se při nákupu masa, na rozdíl od uzenin, nedívám na výrobce. Tak teď mě to začalo zajímat. Hned jsem se šla podívat. Maso překvapilo podruhé. Výrobcem byly Uzeniny Příbram, které jsem před časem zavrhla. Koupila jsem si od nich gothajský salám do bramborového salátu a nebyl vůbec dobrý. Kolem masa musel hodně rychle proběhnout. Chuťově se silně podobal levným výrobním salámům. Uzeniny Příbram jsem si zakázala a teď takové překvapení. Tak jim dám možná ještě jednu šanci.
Jak už jsem řekla. Přesto, že jsem maso důkladně očistila, odřezků nebylo moc. Na bolebořské kočky moc nezbylo.
Suroviny:
- 700 g dančích kostek
- 2 cibule
- 2,5 lžíce sádla
- 3 lžíce hladké mouky na zahuštění
- 1 lžička sladké mleté papriky
- 2-3 stroužky česneku
- 1 lžička majoránky
- 1,5 lžičky drceného rozmarýnu
- 150 g sterilované kapie
- chilli paprička
- sůl
Nejprve si připravíme maso. Odblaníme ho a nakrájíme na rovnoměrné kostky.
Oloupeme cibuli a nakrájíme ji na drobné kostičky. Sádlo rozpustíme v tlakovém hrnci a cibuli na ni dozlatova osmažíme.
Na osmaženou cibulku vhodíme kostky dančího masa, osolíme, promícháme s cibulkou a přiklopíme poklicí.
Maso za občasného míchání dusíme ve vlastní šťávě asi 10 minut. Omáčka je pak chutnější. Pak přidáme sladkou mletou papriku, drcený sušený rozmarýn, vše zalijeme 750 ml vařící vody a promícháme.
Zavřeme tlakový hrnec, přivedeme k varu a vaříme 35 minut.
Po této době jsem hrnec odstavila z plotny, ale neupouštěla uměle páru. Otevřela jsem ho poté, co pára sama unikla. Maso tak pěkně došlo a po otevření bylo měkoučké.
Chceme-li více omáčky, můžeme ještě přilít vařící vodu. Já jsem přilila ještě 250 ml. Omáčku znovu přivedeme k varu, přidáme kečup, majoránku, česnek, pomletou chilli papričku a vaříme asi ještě 5 – 10 minut. Mezitím si připravíme mouku rozkvedlanou ve vodě.
Dala jsem do hrnečku o objemu 280 ml 3 lžíce hladké mouky a dolila studenou vodou asi 2 cm pod okraj hrnečku. Pak jsem směs vymíchala dohladka.
Mouku s vodou nalijeme za stálého míchání do vařící se omáčky a necháme provařit.
Nakonec přidáme nakrájené papriky. Budete-li servírovat s rýží, pár si jich můžete nechat na ozdobu rýže. Pak už jenom vše prohřejeme.
Podáváme s rýží, brambory, hranolky, houskovým knedlíkem nebo těstovinami.
Přidejte odpověď