Hovězí polévka

Hovězí polévka
Hovězí polévka

Dobrá a poctivá hovězí polévka je královnou mezi polévkami. Základem je kvalitní maso. A když se přidá morková kost, tak je úspěch zaručen.

Polévku nejraději vařím z kousku žebra. Je z něj výborný vývar a polévku není třeba již vylepšovat kostkou bujónu ani masoxu. Kdo má rád Maggi, může přidat několik lžic tohoto tekutého polévkového koření. Toto koření se dá přidat i do polévky na talíři, proto polévku tímto kořením nezatěžuji. Každý se může pro koření rozhodnout sám.

Hovězí žebro s morkovou kostí

Suroviny:

  • kousek hovězího žebra
  • 1 morková kost
  • 150 – 200 g kořenové zeleniny
  • 1 cibule
  • 6 kuliček nového koření
  • 2 – 3 bobkové listy
  • kuličky černého pepře
  • sůl
  • dvě hrsti vlasových nudlí
  • tekuté koření Maggi – není nutné
  • petrželová nať (čerstvá/sušená)

V supermarketech se dá koupit balíček masa na polévku. Většinou je v něm kousek masa a morková kost. Lze z toho díky morkové kosti udělat i něco přes dva litry polévky. I když za ty peníze, co dnes hovězí maso stojí, bych očekávala těch litrů alespoň pět.

Vaření této polévky je jednoduché, zvládne to každý. Chceme-li kvalitní vývar, vkládáme maso a kost do studené vody. Ve vařící vodě se maso zatáhne a vývar není tak hutný. Maso je sice chutnější, ale my vaříme polévku, záleží nám tedy především na vývaru.

Maso a kost zalijeme 1500 ml studené vody, přidáme nové koření, sůl, kuličky černého pepře a bobkové listy. Množství polévky reguluji na konci vaření podle hutnosti vývaru.

Teď je na nás, jestli proces vaření urychlíme tlakovým hrncem a nebo budeme vařit klasicky, tedy pomalu pod pokličkou. Já zvolila klasiku a nechala vodu lehce probublávat 2 hodiny. Když chcete mít krásný čirý vývar, je nutno sražené bílkoviny, které se na hladině polévky tvoří, odstraňovat.

Dříve hospodyňky vařily hovězí polévku na kraji kamen, kde byla nízká teplota, třeba celé dopoledne.

Do hovězí polévky můžeme použít jak mraženou, tak čerstvou kořenovou zeleninu. Když máte čerstvou, tak ji nekrájejte, vařte ji klidně celou. Nejde nám o zeleninový vývar, ale o masový. Pozor na mrkev. Větší množství mrkve může polévku osladit. Spolu se zeleninou přidáme celou cibuli. Zelenina se vaří podle velikosti, většinou asi tak 30 minut. Uvařenou zeleninu nakrájíme na kostičky a vkládáme ji do hotového vývaru.

Mražená zelenina

Dávám přednost čerstvé zelenině, ale tentokrát jsem ji neměla doma a do obchodu jsem nestíhala dojít. Zvolila jsem tedy mraženou. Tato zelenina je nakrájená na malé kostičky. Vložila jsem ji tedy spolu s cibulí nakrájenou na čtvrtiny do vývaru asi 15 minut před uvařením masa.

Uvařené maso nakrájíme na kostičky. Morek z kosti někdo jí, jiní ho vyhazují. Já ho rozetřela a vrátila do polévky. Není tam vidět a vývar trochu omastí.

Nakrájené hovězí žebro

Teď přicházejí na řadu nudle. Moje sestra dělá domácí a občas, když se vidíme, tak mi je přiveze. Mají tu výhodu, že se nelepí. Můžu je uvařit a uchovávat zvlášť. Když zbyde polévka a jsou v ní nudle, tak do druhého dne nasají polévku a je z ní kaše.

Kupované vlasové nudle se lepí. Po vychladnutí je z nich jedna koule. Proto je lepší je vařit rovnou v polévce. Když však polévka zbyde, tak hrozí, že se z polévky stane již zmiňovaná kaše. Jedinou výhodou je, že se vaří kratší dobu než domácí. Řešením tedy je, uvařit si do zbylé polévky každý den čerstvé.

Hotový vývar můžeme podle hutnosti vývaru ještě dolít vodou, dochutit a nechat projít varem.

Polévku na talíři můžeme ozdobit čerstvou petrželovou natí. Máme-li jenom sušenou, je dobré ji rozemnout před dokončení do hrnce s polévkou. Tím proces vaření polévky končí a můžeme se do ní pustit.

Hotová hovězí polévka

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*