Pokrmy z divočiny jsou u nás velmi oblíbené. Když zajdeme do restaurace a mají na jídelním lístku divočinu, tak není co řešit. Vždy zvítězí. Je to trochu sázka do loterie. Ne každý umí udělat z divokého zvířete skvělý steak. Je to hlavně o vhodném mase, které se běžně na našich pultech nevidí.
Třeba v restauraci u Štěpána jsem jedla na myslivecké párty výborné kančí řízečky. Už nic je asi od té doby nepřekonalo. V čem měl naložené maso mi samozřejmě neřekl. Tajemství šéfkuchaře. Dodnes na ně vzpomínám.
Čas od času na mě jukne nějaký ten balíček divokého masa z regálu a to pak neodolám. Většinou je to maso nakrájené na kostky. Tentokrát to byl divočák. Maso se hodí na guláš i jinou omáčku. Nic složitého. Toto jídlo zvládne každý. Se steaky je to pak horší.
Ne vždy je maso perfektní. Teprve po vybalení je vidět, že je plné šlach a blán. Výrobci balíčků si dají opravdu práci, aby jich bylo při nákupu vidět co nejméně. Někdy je odpad opravdu velký. To je pak dobré odřezky vyvařit a udělat z nich polévku. Já tentokrát koupila nádherné maso. Vykrájela jsem velmi málo. Měla jsem radost, menší už měly bolebořské kočky. Odřezky z masa milují, ale tentokrát si moc nepřišly na své.
Základní suroviny:
- 700 g masa z divočáka
- 1 mrkev
- sádlo
- 3 lžíce kečupu
- 1 velká cibule
- 2 dcl červeného vína
- 1 lžička kmínu
- 3 stroužky česneku
- 3 bobkové listy
- 6 kuliček nového koření
- 6 kuliček jalovce
- 2 lžičky rozmarýnu (umlít)
- 3 listy šalvěje (umlít)
- sůl, pepř, případně chilli paprička
- 2 lžíce hladké mouky na zahuštění
Nejprve oloupeme a nakrájíme cibuli. V hrnci (nejlépe tlakovém) rozpustíme sádlo a na něm osmažíme do zlatova cibuli. Pak přidáme kostky masa, bobkové listy, nové koření, jalovec, kmín, rozemletou šalvěj a rozmarýn, osolíme a maso opečeme ze všech stran.
Pak zalijeme maso červeným vínem, přivedeme k varu a asi 10 minut vaříme bez poklice. Mezitím si oloupeme a na kolečka nakrájíme mrkev.
Po 10 minutách přidáme kolečka mrkve, 0,7 l vařící vody, hrnec přiklopíme a přivedeme k varu. Vaříme v tlakovém hrnci asi 40 minut.
Pak už zbývá omáčku zahustit a dochutit.
Já jsem ji zahustila 2 vrchovatými lžícemi mouky rozkvedlanými ve vodě. Mouku je nutno pořádně s vodu promíchat, nesmí v ní být žádné žmolky. To bychom už v omáčce nerozvařili. Omáčku s moukou za stálého míchání vaříme ještě asi 5-7 minut.
Pak přijde na řadu dochucení prolisovaným česnekem, pepřem, případně něčím ostrým jako je chilli paprička nebo feferonka. Už jenom krátce povaříme, minutu nebo dvě. Při dlouhém vaření by česnek nebyl v omáčce cítit a to je škoda.
Podáváme dietněji s rýží, ale i těstoviny, brambory nebo knedlíky jsou možné.
Přidejte odpověď