Králík je maso, které mám sice ráda, ale vzpomenu si na něj jenom párkrát do roka. Tentokrát se mi to podařilo hned na začátku roku. Když koupím jenom stehna, tak je dusím na kamnech a většinou podávám s bramborem. Takto upravené maso mi připadá šťavnatější než pečené v troubě. Když je ale králík celý, tak se mi do hrnce nevejde. To ho pak dávám do trouby. Pečení se dá vylepšit přiklopením pekáče. Šťáva se drží pod poklicí a králík také nevyschne.
Přemýšlela jsem, jak ho tentokrát upravit. Vyhrála svíčková.
Suroviny:
- 1 králík
- 450 g mražené zeleniny pod svíčkovou
- 1 cibule
- slanina, popřípadě i olej
- 2 lžíce octa
- sůl, celý pepř
- 8 kuliček nového koření
- 3 bobkové listy
- 6 kuliček jalovce
- 200 ml smetany na šlehání
- 1-2 lžíce hladké mouky na zahuštění
Celý králík se mi nevešel do pekáčku, tak jsem ho naporcovala. Králíka jsem řízla za žebry a ze zadní části oddělila zadní běhy. Nejprve jsem ho opékala na pánvi, tak se s ním i lépe manipulovalo.
Do břišní dutiny můžeme vložit plátky slaniny a zajistit kuchyňskou jehlou, popřípadě stehna prošpikovat. Kousky králíka osolíme a opékáme na rozškvařené slanině nebo na oleji. Já zvolila dietnější verzi, olej.
Mezitím, co se nám opékají králičí kousky, připravíme si zeleninové lůžko, na které králíka položíme.
Já jsem si tentokrát zjednodušila život a místo čerstvé kořenové zeleniny použila mraženou.
Zeleninu vysypeme do pekáče, přidáme nakrájenou cibuli, trochu osolíme, přidáme 2 lžíce octa, zalijeme vodou a vše dobře promícháme. Pak přidáme bobkový list, nové koření a jalovec. Na zeleninové lůžko naskládáme kousky opečeného králíka a zalijeme ho výpekem.
Také můžeme takto připraveného králíka zalít vodou a vychladlého nechat proležet do druhého dne v lednici.
Já jsem neměla čas, tak jsem králíka přiklopila poklicí a vložila ho do trouby. Pekla jsem ho nejdříve 40 minut na 200 °C, pak jsem teplotu stáhla na 170 °C a pekla ho dalších 50 minut.
Upečené maso odložíme stranou a dáme se do výroby omáčky. Vyjmeme bobkové listy, kuličky nového koření a jalovce a zeleninu rozmixujeme.
Teď se můžeme rozhodnout, kolik omáčky chceme udělat. Můžeme přilít vodu, popřípadě přidat hovězí bujón a omáčku znovu přivést k varu. Pak zahustit hladkou moukou rozmíchanou ve vodě. Další možností je ji neředit a nechat jenom rozmixovanou zeleninu.
Z tohoto množství zeleniny jsem udělala 1250 ml nezahuštěné omáčky. Je dietnější než omáčka s moukou.
Nakonec přijde na řadu smetana. Tu zamícháme do vařící se omáčky.
Já jsem do poloviny omáčky zamíchala 100 ml smetany a pro sebe nechala omáčku bez smetany, jenom jako takzvaný králík na divoko.
Svíčkovou omáčku podáváme s kynutým knedlíkem.
Stehna a hřbet jsme snědli, zbytek jsem zalila vodou, povařila se zeleninou, přidala nudle a udělala tak výbornou polévku.
Přidejte odpověď