Rebarboru si pěstuji na zahrádce. Na jaře je nejlepší. Pruty rebarbory jsou nejtlustší a zároveň nejšťavnatější. Koláč z ní považuji za jeden z nejlepších. Příjemně se v něm míchá kyselá chuť rebarbory a sladká těsta, tvarohu a drobenky.
Moji rebarboru jsem před několika lety nabídla kamarádce. Ta ji odmítla se slovy, že je jedovatá. To mě překvapilo. V naší rodině se rebarborový koláč pekl odjakživa a nikdy z něj nikomu nic nebylo. Koukla jsem na net a opravdu. Díky kyselině šťavelové může určité skupině lidí způsobovat problémy. V práci a v naší rodině koláč moc chutná a všichni se po jeho požití těší dobrému zdraví.
Základní suroviny:
- 500 g polohrubé mouky
- trochu hladké mouky na zasypání hotového těsta
- 1 vejce + vejce na potření okrajů koláče
- 1 sušené droždí
- 100 g rostlinného tuku, např. Hera
- 200 ml mléka
- 100 g krupicového cukru
- špetka soli
- 500 g měkkého tvarohu
- 3 – 4 vrchovaté lžíce moučkového cukru
- 800 – 1000 g rebarbory
Drobenka:
- 50 g másla/Hery
- 80 g polohrubé mouky
- 100 g cukru
Nejprve se pustíme do těsta. Na kamnech rozpustíme Heru s trochou mléka, aby se nepřipalovala. Pak přidáme zbytek mléka a tím Heru trochu ochladíme. Je-li stále vařící, postavíme hrnek do studené vody. Zkrátka, rozpuštěný omastek musí být vlažný, aby nespařil kvasnice. To by pak těsto nevykynulo.
Těsto jsem hnětla v robotu. Zdatnější kuchařky se do něj mohou pustit ručně s vařečkou.
Mouku prosijeme do mísy, přidáme špetku soli, cukr, sušené droždí a promícháme. Pak přidáme vajíčko a za stálého míchání přiléváme mléko s omastkem. A potom už jenom hněteme, hněteme a hněteme, dokud se těsto nezačne oddělovat od stěn mísy v nezačnou se v něm dělat díry.
Na videu se můžete podívat, jak vypadá konzistence hotového těsta připraveného ke kynutí. Na koláč se dělá těsto trochu řidší než na buchty.
Těsto zasypeme moukou, nejlépe hladkou, přikryjeme utěrkou nebo potravinářskou fólií a dáme na teplé místo na 45 – 60 minut kynout.
Mezitím si oloupeme rebarboru a nakrájíme na kostičky.
Na koláč ji dávám trochu podušenou. Nasypu ji do nepřilnavé nádoby, přikryju poklicí a 8-10 minut ji za občasného míchání dusím. Je šťavnatější, než když ji na koláč nasypeme syrovou.
Pak se pustíme do tvarohu, který dávám pod rebarboru. Hodně koláči pomáhá. Zjemňuje ho a zároveň neutralizuje kyselinu šťavelovou. Do tvarohu dávám pouze moučkový cukr.
Je dobré si připravit i drobenku. Heru nakrájím na menší plátky, přidám mouku a cukr a ručně mnu mezi prsty, dokud nezískám potřebnou strukturu.
Vykynuté těsto rozprostřeme na plech o rozměrech 300 mm x 300mm vyložený pečícím papírem. Tato práce je pro mě asi nejhorší. Těsto dlaněmi, případně malým válečkem vytahujeme ke krajům plechu. Je zapotřebí okraje zvednout, aby nám náplň nevytékala a nepřipalovala se.
Pak těsto natřeme tvarohem.
Na tvaroh nasypeme nakrájenou prochladlou rebarboru a okraje potřeme rozkvedlaným vejcem.
Koláč v takovémto stavu necháme ještě asi 15 minut kynout. Mezi tím si rozpálíme troubu na 170 °C – 175 °C. Těsně před vložením do trouby ho posypeme drobenkou. Asi tak po 10 až 15 minutách snížíme teplotu na 150 °C. Abychom teplotu mohli snížit, musí těsto trochu vyběhnout. Pečeme celkem asi 45 minut.
Přidejte odpověď