Tak tentokrát jsem se plácla přes kapsu. Kulajdu dělávám z vlastních hub, ale dnes jsem se rozhodla pro kupované houby shiitake ve sladkokyselém nálevu.
Na dovolené jsem si dala v restauraci kulajdu a byly v ní houby ve sladkokyselém nálevu a moc jsem si pochutnala. Tak jsem se rozhodla, že to také zkusím. Nelituji. Opravdu se povedla. Udělala jsem jí obrovský hrnec a myslím, že bude za chvíli pryč.
Kulajda je u nás jedna z nejoblíbenějších polévek. Jenom, kdybych neměla problémy s pěstováním kopru. Rozházím po záhonu semínka a sotva vzejdou, slimáci mi je spasou. Někdy si uvědomím, že jsem je vysela a žádný ani malý kopr neviděla.
Suroviny:
- 500 g brambor
- 1 velká cibule
- 60 g másla
- 2 lžíce hladké mouky
- 1 sklenice hub shiitake o objemu 580 ml
- 1 litr vody
- 250 ml smetany 33 % tuku
- kopr
- 2 vejce
- 2 hovězí bujóny
- 1 lžíce cukru krystal
Nejprve oloupeme cibuli, nakrájíme nadrobno a necháme na másle zesklovatět. Mezitím oloupeme brambory a nakrájíme na kostičky.
Když cibulka zesklovatí, nasypeme na ni mouku a za stálého míchání usmažíme světlou jíšku.
Pak postupně přiléváme horkou vodu a nepřestáváme míchat, aby se nám neutvořily hrudky. Do základu na polévku nasypeme pokrájené brambory, přidáme bujóny, zaklopíme poklicí a vaříme, dokud nejsou brambory uvařené.
Houby scedíme, ale nálev nevyléváme. Je dobře kořeněný, tak jsem ho nalila do polévky. Obvykle, když polévku vařím s čerstvými nebo mraženými houbami, dochucuji ji octem. Nálevu jsem slila 200 ml a ocet jsem již nepoužila.
Klobouky hub jsou dost velké, trochu jsem je pokrájela a zbavila hořčičných semínek.
Když jsou brambory měkké, přilijeme do polévky smetanu, nasypeme houby, 1 lžíci cukru a přivedeme znovu k varu. Pak do ní přilijeme 2 rozkvedlaná vejce, necháme chvíli povařit, aby se vejce srazila. Nakonec nasypeme kopr a máme hotovo.
Můžeme servírovat.
Přidejte odpověď