Punčový dort

Punčový dort
Punčový dort

Tento dort jsem už dlouhá léta nepekla. Přemýšlela jsem, co upeču webu Chrpa k jejím prvním narozeninám. Napadl mě punčový dort. Byla jsem i zvědavá, jestli po tolika letech bude chutnat tak, jak si ho pamatuji.

Když se řekne punčový dort, hned si vzpomenu na příhodu, která se odehrála před 34 lety. Myslím, že na můj punčový dort dlouho vzpomínaly i moje kolegyně z práce. Když se narodila Pája, tak jak bývalo zvykem, přišly se na ni podívat. Tehdy jsem k této příležitosti upekla právě tento dort. A nebyl to žádný drobeček. Udělala jsem ho ze 6 vajec do formy o průměru 24 cm. Připravila jsem obložené mísy, chlebíčky a těšila se na jejich návštěvu. Jako první jsem jim nabídla kávu a k ní nakrájela obrovské kusy dortu. Asi se jim zdálo nezdvořilé ho nedojíst, ale po dortu byly tak plné, že už nic jiného neochutnaly. A to prý se na ty chlebíčky tolik těšily.

Ještě po letech mi říkaly: „…To jak jsi nás tenkrát zaplácla tím dortem…“

S kamarádkou jsme si před lety slíbily, že se sejdeme a uděláme si holčičí odpoledne. Dáme si skleničku a já ji naučím péct punčák. Zůstalo ale jenom u slibů. Na skutky dodnes nedošlo.

Dort je velice dobrý, ale musí se s ním opatrně. Jenom kousek. Je velmi sytý. Ale to asi každý poctivý dort.

Řekla jsem si, že tentokrát to nepřeženu a upeču menší dort. Dokonce jsem vyběhla koupit novou formu. A už ve druhém obchodě jsem uspěla. Forma o průměru 18 cm vypadala, že bude vyhovovat. Jenom je lepší mít ty formy hned dvě. Ty velké mám. Potom se mohou oba korpusy péct najednou a tím se ušetří dost času i energie.

Punčový dort

Korpusy se pečou dva. Jeden přírodní a druhý obarvený.

Upečené korpusy

Suroviny na 2 korpusy pro formu o průměru 18 cm:

  • 4 vejce
  • 200 g cukru krupice
  • 2 lžíce horké vody
  • 160 g hladké mouky
  • 2 lžíce solamylu
  • 3/4 prášku do pečiva
  • červené potravinářské barvivo
  • 1 lžička kakaa
  • špetka soli
  • tuk na vymazání forem
Základní suroviny na barevný korpus

Suroviny na krém:

  • 125 g másla
  • 80 – 100 g moučkového cukru (já dala 80g)
  • 1 vanilkový cukr
  • 2 žloutky
  • 250 ml mléka
  • 1,5 lžíce hrubé mouky
Základní suroviny na krém

Suroviny na punčovinu:

  • 125 ml šťávy
  • 50 ml vody
  • 1/2 lahvičky rumové tresti

Citronová poleva:

  • 250 g moučkového cukru
  • 2 lžíce citrónové šťávy
  • 2-3 lžíce vařící vody

Já použila kupovanou od Dr. Oetkera.

Suroviny na mřížku:

  • Necelá polovina čokoládové polevy od Dr. Oetkera.

Kdo má 2 formy, má vyhráno. Může udělat těsto z celé dávky, rozdělit ho napůl a přírodní i barevný korpus péct současně.

Já měla formu jednu, proto jsem dělala korpusy postupně. Nejdříve přírodní z poloviční dávky.

Oddělíme žloutky od bílků. Do bílků přidáme špetku soli a vyšleháme z nich tuhý sníh. Ke žloutkům přidáme cukr, 1 lžíci vařící vody a ušleháme do pěny.

Mouku smícháme se solamylem a práškem do pečiva a dobře promícháme.

Za stálého míchání přidáváme k vyšlehaným žloutkům s cukrem. Vypneme robot a vařečkou opatrně zapracujeme sníh. Nalijeme do vymazané formy a pečeme při 180 °C v horkovzdušné troubě 18 – 20 minut.

1. přírodní korpus

Upečený korpus necháme prochladnout, vyndáme z formy a pustíme se do barevného korpusu.

Těsto uděláme stejně jako u prvního korpusu. Rozdělíme na třetiny, jednu třetinu obarvíme kakaem, druhou červeným potravinářským barvivem a třetí necháme přírodní.

Barevná těsta na korpus

Klademe střídavě lžící do vymazané formy a pečeme stejně jako 1. korpus.

2. barevný korpus

Zatímco se peče 2. korpus, můžeme se pustit do krému. Je dobré si vyndat napřed z lednice máslo, aby povolilo a lépe se nám s ním pracovalo.

Nejprve si uvaříme kaši, která nám nastaví krém. Je lepší ji vařit v hrnečku s nepřilnavým povrchem. Mléko přivedeme k varu a postupně za stálého míchání do něj sypeme hrubou mouku až uvaříme hladkou kaši. Nesmí v ní být hrudky. Necháme ji vychladnout. Teplá by nám rozpustila máslo.

Máslo utřeme se žloutky a oběma cukry. Přidáme vychladlou kaši, vše dobře promícháme a krém je na světě.

Pustíme se do punčoviny. Šťávu s vodou zahřejeme (nevaříme), přidáme rumovou tresť, zamícháme a máme hotovo. Necháme vychladnout.

Přírodní dort rozkrojíme napůl a obě půlky namažeme vyšší vrstvou krému. Trochu si ho necháme na doladění obvodu dortu. Mažeme strany, které jsme rozkrojili. Spodní část korpusu je nejhezčí, použijeme ji jako vršek dortu.

Rozkrojený korpus namazaný krémem

Nyní položíme barevný korpus na dlaň ruky, spodní částí navrch, aby se do něj mohla punčovina lépe vsakovat. Lžící na něj postupně kapeme punčovinu. Musíme ho celý namočit, ale ne rozmočit. Vlhkost je cítit na dlani.

Barevný korpus na dlani

Provlhčený korpus přiložíme na spodní namazanou část dortu a přiklopíme ji horní namazanou částí. Teď je čas doladit obvod dortu zbytky krému.

Slepený dort

Vrháme se na citrónovou polevu. Buď použijete jako tentokrát já kupovanou a nebo si umícháte z cukru, citrónu a vařící vody vlastní.

Slepené korpusy polijeme citrónovou polevou a necháme v lednici vychladit, aby poleva byla pevná a čokoláda se nám do ni nevpíjela.

Čokoládu jsem tentokrát také nedělala vlastní, měla jsem zbytek kupované. Na ozdobu jí není třeba hodně.

Když se tak zamyslím, poleva kupovaná, čokoláda kupovaná,… Asi jsem trochu zlenivěla.

Teď už přichází na řadu jenom zdobení vychlazeného dortu čokoládou. Ornamenty si můžete vymyslet vlastní. Já původně chtěla namalovat chrpu, ale byla jsem zbabělá. Jak na dort jenom kápnete čokoládu, už se to nedá vrátit. Tak snad napřesrok se pochlapím.

Do dortu je lepší se pustit až druhý den. Punčovina se v něm pěkně rozleží a natáhnou ji i přírodní části korpusu. Uvidíte, provoní Vám celou lednici.

Punčový dort v řezu

Jak je vidět, u nás jsme s ním už docela dobře zahýbali.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*