Vajíčkový salát

Vajíčkový salát
Vajíčkový salát

Z Prahy jsme jeli napakovaní jako z vesnice. Vezli jsme si 80 kusů domácích vajec, 5 kg cibule, česnek, domácí nudle, zavařeniny pro syna,… Zkrátka sestra, která tráví většinu léta na chalupě na vesnici, nás pěkně zazásobila. Když jsem se zmínila, že jsem koupila hrozné brambory, litovala, že nevzala i ty.

Vajíčka, to je taková zvláštní komodita. Jednou jsou nezdravá, plná cholesterolu, jindy zdravá, plná bílkovin. Myslím, že v této době mají vajíčka zelenou, tak se můžeme pustit do konzumace vajec. I když 80 kousků nebude legrace ani pro milovníka vajec, Krušnohorce. Ten je může na všechny způsoby.

Sestra teď přišla s novinkou. U nich na vesnici prodávají vajíčka, která zvyšují hladinu hodného cholesterolu (HDL) v těle. Nikdy před tím jsem o tom neslyšela. Tak buď někdo vyšlechtil nový druh slepic a nebo jenom chtějí za stejná vejce více peněz. Druhé variantě věřím tedy více. Takových novinek by byl jistě plný internet.

Konzumaci vajec jsme zahájili vajíčkovým salátem s domácí majonézou. A hned je deset vajec spotřebovaných. Osm vajec jsem uvařila natvrdo a ze dvou žloutků jsem ušlehala majonézu.

Základní suroviny:

  • 8 vajec uvařených natvrdo
  • 1 cibule
  • 5 sterilovaných okurek
  • sůl
  • pepř
  • 5 lžic majonézy

Suroviny na vylepšení salátu:

  • ředkvičky
  • nať jarní cibulky
Základní suroviny

Nejprve uvaříme vejce natvrdo. Já je dávám do teplé vody z kohoutku, přivedu k varu a vařím asi 9 minut. Pak vodu vyliju a chladím je nejprve pod tekoucí studenou vodou a pak, když už se voda od nich neohřívá, nechám je v této vodě do úplného vychladnutí.

Vychlazená vejce oloupeme a nakrájíme na kostičky. Já je krájím pomocí kráječe na vajíčka. Nejprve jím nakrájím vajíčko na kolečka, pak vajíčko otočím o 90 °C a znovu ukrojím.

Krájení vajec na kostičky

Pak nakrájíme na kostičky i okurky a cibuli. Cibule jsem použila jenom půlku, protože jsem ještě přidala nať jarní cibulky. Když bych nepoužila zelenou nať, žluté cibule bych asi dala více.

Krájení okurek a cibule

Všechny nakrájené suroviny smícháme, osolíme, opepříme a znovu promícháme. Nakonec vmícháme majonézu a máme hotovo.

Hotový vajíčkový salát

Na zahradě jsem letos vypěstovala hodně ředkviček, tak jsem je přidala na ozdobu. Kombinace ředkviček a vajíčkového salátu mě mile překvapila. Vůbec to není špatné. No, zkuste sami.

Nakonec jsem ještě salát zasypala natí jarní cibulky. I ta salát vylepšila.

Vajíčkový salát s ředkvičkami a jarní cibulkou

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*