Dýně mě hodně baví. Podobně jako cukety. Nemají výraznou chuť, dá se z nich udělat cokoliv. Vždycky, když se řekne dýně, vzpomenu si na dětství. Jeden soused měl zahradu a šetřil na auto. Za mých mladých let na něj šetřili lidé třeba celý život a třeba taky na něj nikdy nenašetřili. U sousedů se jedlo, co zahrada dala. V době uzrávání dýní měli každý den dýňovou polévku. Jako děti jsme se jim posmívaly, zvonily v době oběda na ně a ptaly se, jestli mají zase dýňovou polévku. Tehdy se dýním nepřikládal extra význam, moc lidí je nejedlo. Kdo by to byl řekl, jak byla tato rodina nadčasová.
Najednou se dýně staly populární. Začaly se vařit dýňové polévky, omáčky, zapékat je v troubě, … Tak jsem si řekla, že zkusím dýni vypěstovat. A protože nejsem žádný troškař, vybrala jsem si odrůda „Extra big large“. Jaké bylo mé překvapení, když šlahouny začaly přelézat stěny kompostu a rozlézat se po celé zahradě. Na podzim už jsme nemuseli sekat trávu. Dýně byla všude. Urodily se mi tři obrovské dýně, které jsem ani neuzvedla. Měli jsme co dělat, abychom je dopravili domů. No jo, ale co teď? Vzpomněla jsem si, že babička dělala z dýní kompot s ananasovou příchutí. Náhražka ananasového kompotu. Dceři vždy chutnal, tak jsem se do toho pustila. Časem jsem zjistila, že dceři nechutná, a tak moje dobrota šla do popelnice. Do dneška nevím, jestli babička dělala lepší, a nebo se mezi tím dceři změnila chuť. Receptura byla stejná. Je pravda, když dva dělají totéž, není to totéž.
Tak teď recept na dýňovou polévku Hokkaido, jak ji dělám já.
- 1 dýně Hokkaido (cca 800 g)
- 2-3 lžíce másla/kokosový olej
- 1 větší cibule
- Půlku mrkve a petržele (není nutné)
- 2-3 střední brambory
- Zeleninový/hovězí/kuřecí vývar
- Bobkový list, nové koření
- Sůl
- Muškátový oříšek/kurkuma/koriandr (komu co chutná)
- Sůl, pepř/chilli
- Smetana nad 30%
- Žampiony v konzervě/kukuřice v konzervě
Nadrobno nakrájenou cibuli osmahneme na másle/oleji do sklovata. Přidáme na kostky nakrájenou dýni (Hokkaido se nemusí loupat), na kostičky nakrájené brambory a kořenovou zeleninu, přidáme divoké koření, sůl, zalijeme vývarem a vaříme do změknutí. Odstavíme z ohně a necháme trochu vychladnout (nebo tomu trochu pomůžeme).
Směs rozmixujeme a dáme znovu na oheň. Brambory působí jako zahušťovadlo. Nemusí se tam dávat ani jíška ani mouka. Pak přidáme smetanu dle uvážení. Kdo chce polévku dietnější, dá jí měně. Nakonec přidáme buď žampiony nebo kukuřici a zbylé koření. Je-li polévka moc hustá, může se zředit mlékem nebo vodou. DOBROU CHUŤ!
Přidejte odpověď