Z vepřové pečeně smažím většinou řízky, ale zrovna tak se z ní dá udělat chutná čína.
Je dobré maso přes noc naložit. Příprava je pak nejen rychlejší, ale maso zároveň křehčí. Občas, když se rozhodnu na poslední chvíli, tak ho naložím jenom na chvíli. Maso se pak smaží o něco déle, ale dá se to také.
Základní suroviny:
- 600 g vepřové pečeně (kotlety)
- 2 lžičky škrobové moučky
- bílek z jednoho vejce
- sůl
- chilli paprička
- sójová omáčka
- 1 cibule
- 1 balíček zmražené čínské směsi (350 g)
- olej na smažení
- houby – nejlépe sterilované žampióny
Nejprve si naložíme maso. Nakrájíme ho na nudličky a zalijeme ho 2 lžičkami škrobové moučky rozpuštěné asi 1/2 hrnečku vody. Osolíme, přidáme bílek z jednoho vejce a 2 lžičky sójové omáčky. Vše dobře promícháme a necháme odležet v lednici. Vlivem škrobové moučky maso zkřehne.
Maso vyndáme asi půl hodiny až hodinu před smažením z lednice, aby nebylo tak studené a lépe se opékalo. Zeleninu je dobré mít alespoň částečně rozmraženou.
Cibuli si oloupeme a nakrájíme na malé kostičky. V číně jsou dobré houby. Nejlepší jsou nakrájené konzervované žampióny. Já je tentokrát neměla, použila jsem bedly.
Rozpálíme olej a masové nudličky i s marinádou na něm osmažíme ze všech stran.
Jakmile je maso ze všech stran osmažené, přidáme houby a po malé chvilce i nakrájenou cibuli.
Nakonec přidáme zeleninu. Mícháme ji, aby se brzy prohřála a co nejdříve změkla. Jakmile je zelenina měkká, dochutíme směs ještě pár lžičkami sójové omáčky a rozemletou chilli papričkou.
Některé sójové omáčky bývají slané, tak je potřeba si dát pozor, abychom směs nepřesolili.
Pak už můžeme servírovat. Podáváme s rýží a nebo hranolky. Rýži můžeme pokapat sójovou omáčkou a zdobit plátky sterilované papriky.
Přidejte odpověď