Jsem velkým milovníkem rajčat. Letos počasí rajčatům opravdu přálo. Urodilo se mi jich hodně. Teď už se na čas na rajčata nemohu ani podívat.
Měla jsem pár keřů masitých rajčat, obřích, jahodových a nejvíce třešňových. Obří jsem pěstovala poprvé a byla jsem z nich nadšená. Chutnala báječně. Jedno vážilo i přes půl kila.
Z těch by byla rajská omáčka výborná, ale všechna skončila v klasickém rajčatovém salátu (rajčata, cibule, ocet, olej, sůl, cukr, pepř, bazalka, voda).
V lednici mi zbyly 2 mísy třešňových rajčat a nevěděla jsem, co s nimi. Není obvyklé z těchto rajčat dělat omáčku, přesto jsem se rozhodla je na ni využít. Masitá by byla určitě lepší.
Tato rajčata mají bohužel hodně peciček, které v omáčce nechceme. Rajčata jsem naházela do šnekového odšťavňovače a vymačkala 2 litry šťávy. Bohužel se mi lisováním na šťávě udělala pěna. Tu jsem cedníkem odstranila.
Pěnu jsem nevyhodila, použila jsem ji do leča, které jsem také díky přebytku rajčat vařila.
Ke šťávě jsem přidala koření:
- 3 bobkové listy
- 8 kuliček nového koření
- kousek kůry skořice
- 6 hřebíčků
- 4-5 lžic cukru
- sůl
a pak vařila asi půl hodiny bez poklice. Bobkový list, cukr a sůl jsem vhodila do omáčky jen tak, ostatní koření, aby se mi dobře vyndávalo, jsem dala do vajíčka.
Omáčka se vařením trochu zredukuje. Já jsem ještě přidala 2 větší konzervy rajčatového protlaku (jedna o váze 140 g). Omáčku zahustily a a vylepšily barvu. Přece jenom, rozvařená masitá rajčata jsou hustší. Ale záleží na každém jednom.
Asi po půl hodině jsem vyndala z omáčky koření a ještě vařící jsem ji nalila do čistých předehřátých sklenic.
Sklenice s rajskou omáčkou jsem pro jistotu ještě zavařila. Dala jsem jim 25 minut při 85 °C.
No a pak v zimě na sádle nebo oleji orestujeme cibuli, vlijeme omáčku, povaříme, scedíme cibuli, zahustíme hladkou moukou rozkvedlanou ve studené vodě a případně zjemníme smetanou a cukrem.
Přidejte odpověď