Pivovarské muzeum Plzeň

pivo
pivo

V Plzni se nedaleko Náměstí republiky s historickou radnicí, katedrálou svatého Bartoloměje, morovým sloupem a třemi moderními fontánami, nachází ve Veleslavínově ulici Pivovarské muzeum. Do Plzně jsme se vypravili na víkendový relaxační pobyt do pivních lázní Purkmistr. V sobotu jsme se před lázeňskými procedurami podívali do zoologické zahrady, v neděli po cestě domů jsme navštívili centrum Plzně a také Pivovarské muzeum.

Museum sídlí ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se dodnes zachoval ve své původní podobě. V několika poschodích si návštěvníci mohou prohlédnout pozdně gotickou sladovnu, humna pro máčení a klíčení obilí, různé stroje a nástroje, model pivovaru, pivovarskou laboratoř a řadu dalších exponátů. Expozice ukazuje historii Plzně, rozvoj řemesel, rozmach cechů a představuje počátky a vývoj pivovarnictví. Jsou ukázána i řemesla, která s pivovarnictvím úzce souvisejí, jako sladovnictví, bednářství, povoznictví nebo pohostinství. Vystavují také pivní korbely ze skla, keramiky a cínu, sbírku pivních lahví a další kuriozity.

Různé korbely

Ke konci prohlídky jsme shlédli nespočetné množství historických plniček a špuntovaček pivních lahví.

Prohlídku jsem absolvovali sami bez průvodce. U některých exponátů byly popisky, u jiných ne. Možná jsme měli využít mobilní aplikaci SmartGuide! v českém jazyce.

K zakoupené vstupence dostanete pivenku, tedy poukaz na jedno malé pivo Pilsner Urquell. Ten můžete uplatnit třeba hned vedle v Šenku Na Parkánu. Dá se tam projít dvorem z muzea. Ve stejném domě jako je Pivovarské muzeum začíná také prohlídka plzeňského podzemí, tam se ale podíváme až někdy příště.

A na závěr několik fotografií z plzeňského Pivovarského muzea:

Vchod do Pivovarského muzea
Postup výroby piva
Model Pivovaru
Popis modelu pivovaru
Ležatý parní stroj
Ruční tabulový filtr na čištění piva
Hradební a parkánová zeď
Přístroj na měření extraktu mladiny
Sladovnické nářadí
Ruční pražička sladu
V muzeu vystavovali také karty
Pivní laboratoř (najdete ji i ve videu na začátku reportáže)
Plničky lahví
Pivní sud
Historické pípy
Pivní korbely

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*