Ještě jsem nestačila zpracovat všechen červený rybíz a už dozrávají ostružiny. To pak mívám dilema: „Co s nimi?“
Udělám nějakou skleničku marmelády, ostružinový koláč a pak bývám v koncích. Když mám místo v mrazáku, tak pár ostružin zmrazím na zimu. Šikovné je, zmrazit vylisovanou šťávu v sáčcích na led. V zimě pak vyloupnu z plástve jeden dílek zmražené šťávy, rozpustím ve vodě a mám vitamínovou bombu.
Stejně mrazím i rakytníkovou šťávu. Loni jsem jí vylisovala 11 l. To pak v mrazáku nezbývá moc místa na ostružiny. Rakytníková šťáva je velmi kyselá. Kdo kyselé nemá rád, může přidat třeba bezinkovou šťávu. Získá tím super zdravý a osvěžující nápoj.
Napadlo mě pár ostružin spotřebovat do ostružinových knedlíků. Při množství, které sklízím, to asi není mnoho, ale alespoň něco.
Ostružinové knedlíky asi nejsou moc typické, ale za zkoušku nic nedám.
Suroviny:
- 200 g brambor
- 250 g hrubé mouky
- 2 vajíčka
- špetka soli
- 30 ostružin
- máslo na polití
- mák/strouhaný tvaroh na posypání
- cukr moučkový/krupice
Brambory uvaříme ve slupce a oloupeme. Než brambory úplně vychladnou, navážíme mouku, osolíme špetkou soli a přidáme 2 vajíčka.
Když bychom těsto zpracovávali z teplých brambor, řídlo by nám.
Vychladlé brambory nastrouháme a přidáme k mouce a vajíčkům. Rukama vypracujeme tužší bramborové těsto. Vždy záleží na druhu brambor. Když je zapotřebí, přidejte trochu mouky.
Máme teď dvě možnosti, jak udělat knedlíky. Buď těsto vyválíme, vykrájíme z něj kolečka, do kterých ostružiny zabalíme. Pak nám vzniká odpad. Opětovným zpracováním zbytků nám těsto ztrácí na kvalitě.
Já zvolila druhý způsob. Ze surovin jsem udělala knedlík, ze kterého jsem odkrajovala kolečka o tloušťce asi 1,5 cm a ta pak dlaněmi rozmačkala na větší o průměru 9 cm. Můžete si pomoci válečkem na těsto. Z tohoto množství jsem udělala 10 knedlíků, tak je dobré těsto rovnoměrně rozdělit na 10 dílů.
Na kolečka z bramborového těsta vložíme 3 ostružiny a okraje těsta přes ně přetáhneme a spojíme. Vznikne raneček, který opatrně v dlaních poválíme a vytvarujeme knedlík.
Když začínáme tvořit knedlíky, je dobré si dát vařit vodu a jakmile doděláme poslední knedlík, hned je tam všechny vhodit.
Když knedlíky hodíme do vody, zkontrolujme, jestli je nemáme přilepené ke dnu. Když tak je opatrně odlepíme, měly by volně plavat v hrnci. Knedlíky vaříme asi 8 minut.
Knedlíky jsem pro jistotu propíchla špejlí, aby pára unikla.
Knedlíky poléváme rozpuštěným máslem a sypeme cukrem a mletým mákem. Místo máku můžeme posypat strouhaným tvarohem. To už záleží na každém, jak to má radši.
Přidejte odpověď