Bramborový salát

Bramborový salát
Bramborový salát

Bramborový salát je jídlo, které má stejný základ, ale když ho uvaří deset hospodyněk, tak bude vždycky chutnat jinak.

Moje mamka dělala skvělý. Alespoň tak si ho z dětství pamatuji. Vůbec tam nedávala kořenovou zeleninu, ale měla své skvělé okurky a hlavně výbornou domácí majonézu. Ta si myslím, že dělala její salát nezapomenutelným.

V té době taky gothajský salám, který tam dávala, za něco stál. Dlouho jsem ho nekupovala, tak jsem asi zapomněla, že se nedá jíst. Když jsem ho letos doma vybalila, tak se mi ho tam ani nechtělo dávat. Maso v něm nejspíš žádné nebude. Ale co dělat. Krušnohorec bramborový salát bez salámu neuznává.

Na bramborový salát mám nejraději brambory „Keřkovské rohlíčky“. Přes rok je normálně nevídám v obchodě, ale před Vánoci se objeví. Jsou pevné, nerozvařují se a nejsou prané. Nevím, kdo vymyslel praní brambor. Jsou pak natlučené, někdy vlhké a pak plesniví. Jednou jsem se při nákupu brambor setkala s paní, která sháněla brambory na salát a ptala se mě na Keřkovské rohlíčky, které jsem měla v košíku. Nelíbilo se jí, že nejsou prané. Tak vidíte, požadavky na brambory jsou různé.

Já bramborový salát dělám z těchto surovin:

  1. 1000 g salátových brambor
  2. 150 g mrkve
  3. 150 g kořenu petržele
  4. 100 g celeru
  5. 1 velká cibule
  6. 300 g okurek
  7. 300 gothajského salámu
  8. 450 ml majonézy
  9. Sůl, pepř

Brambory a zeleninu si vařím den předem. Brambory omyjeme a vaříme ve slupce. Kořenovou zeleninu očistím a vařím vcelku a nebo jenom rozkrojenou napůl.

Uvařené brambory oloupu a nechám úplně vychladnout. Větší brambory rozpůlím a pak je prolisuji přes mřížku, abych získala kostičky, popřípadě hranoly. Naporcované brambory osolím, opepřím a pořádně promíchám.

Pak si nakrájím cibuli najemno, okurky a zchladlou zeleninu na kostičky. Vše přidám k bramborům a zase promíchám.

Tuto směs uchovám do druhého dne v chladu. Vše se pěkně rozleží a salát chutná výborně.

Druhý den ráno přidám na kostičky nakrájený gothajský salám a zase promíchám.

Směs na bramborový salát

Nakonec přidám majonézu a máme hotovo.

Hotový bramborový salát

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*