Dýňové housky

Dýňové housky
Dýňové housky

Dýňové housky jsou naším oblíbeným pečivem. Vzhledem k tomu, že za jednu takovou housku už dneska chtějí skoro 15,-Kč, rozhodla jsem se je zkusit upéci doma. A podařilo se. Housky jsou super a moc se od těch z obchodu neliší. Snad jen cenou. Vzhledem k tomu, že se do nich nedává omastek a vejce jenom jedno na potření, nejsou ani tak drahé. Možná tak energie pomůže v nárůstu ceny, ale tu si bohužel neumím spočítat. Máme doma i měřící přístroj na odečet spotřebované energie, ale ten se musí dát do zásuvky, kterou mám za vestavenou troubou. Než bych rozebrala půlku kuchyně, tak budu raději žít v blahé nevědomosti a myslet si, že peču levné housky.

Základní suroviny:

  • 400 g pšeničné hladké mouky na chleba
  • 100 g špaldové mouky
  • 1/2 kostky kvasnic
  • 1-2 lžíce kvásku
  • 1 lžička cukru
  • 1 lžička soli
  • dýňová semínka
  • 1 vejce na potření housek
  • asi 4 lžíce vlažného mléka
  • 250 – 300 ml vlažné vody
Základní suroviny

Já jsem do těsta navíc přimíchala 2 hrsti klíčků. Měla jsem je v ledničce, tak jsem je alespoň zužitkovala a houstičky tak ještě trochu vylepšila.

Luštěninové klíčky

Do těsta, kromě klasických kvasnic, přidávám i chlebový kvásek. Ten si buď vyrobíme sami a nebo si ho koupíme. Jeho výroba trvá několik dní. Pro toho, kdo ho nemá, je jednodušší si zakoupit třeba sušený v nějakém supermarketu. Já mám vlastní v lednici.

Nejprve se pustíme do kvasnic. Musíme je nechat nabobtnat. Do hrnečku dáme 2 lžíce chlebového kvásku, rozdrobíme droždí, přisypeme 1 lžičku cukru a zalijeme vlažným mlékem. Vše dobře promícháme, hrneček přikryjeme potravinářskou fólií a dáme ho na teplé místo, aby kvasnice vzešly.

Vzešlý kvásek

Mezitím, než vzejde kvásek, navážíme mouky, přidáme sůl, případně dýňová semínka a klíčky a vše dobře promícháme.

Těsto jsem hnětla v thermo cookeru 3 minuty na stupeň 2. Stejně dobře ho lze vypracovat hákem v jakémkoliv robotu.

Jakmile vzejde kvásek, přidáme ho k mouce, nalijeme část vody a pustíme se do hnětení. Po chvilce postupně přiléváme další vodu. Musí nám vzniknout tužší těsto, které po spojení všech surovin ještě propracováváme ručně na válu. Čím déle, tím lépe.

Těsto vyválíme do koule a přemístíme ho do nahřáté misky. Přikryjeme ho utěrkou a dáme na teplé místo na 3/4 hodiny až hodinu kynout.

Těsto před vykynutím
Vykynuté těsto

Z hotového těsta vyválíme válec, který rozkrojíme na 8 kusů, ze kterých vytvarujeme housky.

Válec z těsta

Do housek příborovým nožem uděláme dva zářezy. Potřeme je rozkvedlaným vejcem a posypeme dýňovými semínky. Necháme je ještě asi tak 15 až 20 minut kynout na plechu.

Housky připravené na pečení

Vykynuté housky pečeme v předehřáté troubě na 195 °C asi 25 minut. Je dobré dát na dno trouby kastrůlek s vodou a vytvořit tak v troubě vlhké prostředí.

Upečené housky
Naplněná houska

Housky lze plnit stejně jako bagetky. Já jsem do nich dala pečené kuřecí maso, majonézu, kyselou okurku, plátky červené cibule a čerstvou papriku. Naplněná houska byla vynikající.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*