Blíží se podzim, období dozrávání dýní. Vysadila jsem asi tři sazenice, ale rašil jeden samčí květ za druhým. Žádná samice. Nakonec ze vší té parády uzrála jedna dýně o váze něco přes 2 kg.
Byla jsem trochu zklamaná, ale na druhou stranu, květy hezky zdobily zahradu a co bych dělala s větším množstvím dýní, když je nemám kde uskladnit?
Na lívanečky jsem spotřebovala jenom 200 g dýně a v lednici mi stále ještě zbývá skoro 2000 g. Dneska vidím, že jedna dýně úplně stačí.
Běžně nejím sladká jídla, ale dýňové lívanečky mě svojí chutí mile překvapily. Dýně jim dodala příjemnou sladkou chuť a pěknou žlutou barvu. S těstem se také pracovalo dobře, takže po všech stranách spokojenost.
Suroviny:
- 200 g dýně na pyré
- 160 g polohrubé mouky
- 1 lžička prášku do pečiva
- 2 lžíce krupicového cukru
- špetka soli
- 2 vejce
- 300 ml mléka
- 50 g másla nebo Hery
- olej na smažení
- marmeláda na potření
Nejprve jsem oloupala část dýně, abych získala 200 g dužiny. Tu jsem nakrájela na kostičky, podlila 4-5 lžícemi vody a dusila pod pokličkou, dokud dužina nebyla úplně měkká.
Dýni jsem rozmixovala tyčovým mixérem, abych získala hladké pyré. Když je dýně hodně měkká, lze ji jen rozmačkat vidličkou.
Zatímco pyré chladlo, pustila jsem se do zpracování ostatních surovin. V misce jsem smíchala mouku s práškem do pečiva a solí.
Do hrníčku jsem nalila trochu mléka, přidala máslo a zahřála na kamnech, aby se máslo rozpustilo. Pak jsem dolila zbytek mléka a tím mléko s máslem zchladila.
Žloutky jsem oddělila od bílků, z kterých jsem v robotu zpracovala tuhý sníh. Zatímco se šlehal sníh, ke žloutkům jsem přidala cukr, rozpuštěné máslo v mléce, pyré a vše vyšlehala metličkou.
Dále za stálého míchání přidáváme postupně mouku a nakonec vmícháme sníh.
Na pánev s nepřilnavým povrchem lijeme těsto a smažíme po obou stranách lívanečky o průměru 90 – 100 mm.
Z tohoto těsta jsem zkusila i 2 palačinky a také super.
Lívanečky můžete máznout třeba rybízovou marmeládou, ale i bez ní jsou skvělé.
Přidejte odpověď