Nedávno jsem se dívala na novácký seriál, kde řešili, jestli do fazolové polévky patří slanina a nebo ne. Za mě ano. Jestli je ale někdo vegetarián, tak si ji tam určitě nedá.
Na základě toho jsem se dívala na net, jestli ji tam ostatní dávají a nebo ne a zjistila jsem, že recepty na fazolačku jsou nejrůznější. Někdo ji dělá z bílých fazolí, jiný z červených, někdo tam dává klobásu, jiný uzené a nebo vůbec žádné maso. Tak je to skoro jako s každým jídlem. Co kuchařka, to stejný název, ale jiné suroviny.
Já ji dělám hutnou, svačinovou. Tu když si dám k obědu, tak další dvě hodiny čekám, až mi vytráví a budu si moci dát druhé jídlo.
Suroviny:
- 250 g fazolí
- 50 – 60 g špeku
- 1,25 l masového vývaru/ 2 kostky bujónu
- 300 g brambor
- 3 lžíce hladké mouky/hotová jíška
- 125 – 150 g klobásy/uzeného masa
- 1 větší cibule
- 100 g petržele
- 100 g mrkve
- 50 g celeru
- divoké koření
- 2 větší stroužky česneku
- sůl, pepř
Fazole jsou sušené, je třeba je nejprve namočit. Nejlépe přes noc, aby stihly nasáknout vodu a uvařily se rychleji. Rychlejší a zároveň jednodušší verze je, udělat polévku z konzervovaných fazolí. Na druhou stranu sušené fazole jsou bez konzervačních látek a mají více živin. Tak si můžete vybrat, jestli udělat rychlejší nebo zdravější verzi polévky.
Já tentokrát nepospíchala, fazole jsem před spaním namočila, druhý den slila vodu, zalila novou a vařila do měkka. Může to trvat i hodinu. Záleží na druhu fazolí a velikosti.
Mezitím jsem si připravila ostatní suroviny. Oloupala brambory, kořenovou zeleninu a cibuli a vše nakrájela na kostičky.
Špek jsem tentokrát zvolila Iberijský. Ráda s ním vařím. Lehce se rozpouští a dobře se na něm smaží cibule.
Špek jsem nakrájela na kostičky a rozškvařila. Pak vložila nakrájenou cibuli a osmažila.
Osmaženou cibuli jsem zaprášila hladkou moukou a usmažila z ní zlatavou jíšku.
Pak jsem vše za stálého míchání zalila horkou vodou. Je potřeba vše pořádně promíchávat, aby se netvořily z jíšky hrudky.
Pak přidáme nové koření, bobkový list, bujóny, brambory a kořenovou zeleninu nakrájené na kostičky a vaříme téměř do měkka. Nakonec přidáme klobásku nakrájenou na kolečka či půlkolečka a necháme dovařit zeleninu. Klobása se mezitím prohřeje a polévku ochutí.
Pak přidáme uvařené fazole i s trochou vody z fazolí. Polévku dochutíme prolisovaným česnekem, pepřem, popřípadě solí. Polévku je nutno nejprve ochutnat. Může být už dost slaná z bujónu, špeku či klobásy.
Přidejte odpověď