Jednou jsem byla na nějaké přednášce o zdravé výživě. Mluvili tam právě o fermentované zelenině a vychvalovali ji až do nebes. Má mít hodně vitamínů, vlákniny, blahodárně působit na střeva, trávení. Tak snad jo.
Někdo nakládá celou očištěnou zeleninu do slaného nálevu a nechává vykvasit jako rychlokvašky. Já preferuji nakrájenou zeleninu kvašenou ve vlastní šťávě. Můžete použít nejrůznější zeleninu. Zkrátka takovou, která vám chutná.
Základem pro moji fermentovanou zeleninu je nakrouhané hlávkové zelí. Pak přidám i nějakou barevnou zeleninu, aby výsledek lahodil i oku.
Naposledy jsem použila tyto suroviny:
- 500 g hlávkového zelí
- 250 g mix červené a bílé cibule
- 100 g brokolice
- 100 g mrkve
- 100 g kapie
- 100 g kedlubny
- 2-3 lžíce soli
- Kmín
Hlávkové zelí krouhám na robotu. Stejně, jako když se zelí nakládá. Kapii a cibuli krájím ručně nožem a ostatní zeleninu strouhám na robotu na hrubším struhadle. Vše nasypu do větší mísy, abych při dalším zpracování neměla zeleninu popadanou po celé kuchyni.
Teď je čas na sůl a kmín. Pak zeleninu promícháme a mačkáme oběma rukama, aby pustila šťávu. Zelenina, kterou jsem použila já, chce opravdu hodně promačkat. Můžete ji chvilku nechat, sůl ji pomůže pustit šťávu. Zelenina je slanější, aby byl nastartován proces kvašení.
Pak zeleninu pěchuji do zavařovací sklenice. Je třeba si s tím pohrát. Nesmí tam být vzduch a zelenina musí být zatopená šťávou.
Pak otřu hrdlo sklenice a zavíčkuji. Uložím na teplé místo, ne do lednice. Tak třetí den už začíná proces kvašení a šťáva vytéká z pod víčka. Nezapomeňte pod sklenici dát talířek, abyste neměli šťávy plnou linku. Moc to tedy nevoní, ale co bychom pro zdraví neudělali.
Takto upravenou zeleninu si dávám po jídle. Tak dvakrát až třikrát trochu naberu na vidličku.
O takovou zeleninu se musíme starat. Zeleninu po odebrání musíme zase stlačit do sklenice, aby tam nebyl vzduch a byla ponořená. Může se stát, že odebíráním přijdeme o šťávu. Pak zalijeme slanou vodou a kvasný proces se zase rozjede.
Přidejte odpověď