Gulášová polévka patří mezi moje nejoblíbenější. Dá se uvařit k obědu, nejlépe k bezmasému hlavnímu chodu, hustší svačinová zasytí třeba při nějakém sportu, například při jízdě na kole a nebo na běžkách a stejně dobře chutná s pečivem k večeři. Dobrou gulášovou polévku mohu jíst ráno, v poledne i večer.
Dělám tři druhy. Záleží na tom, jaké suroviny mám zrovna k dispozici a kolik mám času. Nejrychlejší je z buřtů, které říkám chalupářská. O trochu pomalejší verze je z mletého hovězího masa. Nejdéle z nich trvá a zároveň nejlépe chutná z hovězího předního masa.
Základní suroviny:
- 400 g mletého hovězího masa
- 3 větší brambory (cca 450 g)
- olej/sádlo na osmažení cibule
- 3 lžíce ovesných vloček
- 1-2 lžíce hladké mouky/hotová jíška
- 1 větší cibule
- 2 lžičky mleté sladké papriky
- 2 lžíce kečupu
- 2 stroužky česneku
- 1 střední mrkev
- 1 lžička kmínu
- sůl
- majoránka
- chilli
Nejprve si oloupeme a na kostičky nakrájíme cibuli. Dáme ji smažit na rozpálený olej a nebo sádlo. Já preferuji sádlo, které jsem ovšem neměla doma.
Zatím, co se nám smaží cibulka, oloupeme si mrkev a brambory a rovněž je nakrájíme na kostičky. Brambory na větší kousky než mrkev.
Na osmaženou cibulku nasypeme ovesné vločky, trochu je orestujeme, přidáme mrkev a pokračujeme ještě chvíli v restování. Vločky jsou zdravé a zároveň nám polévku zahustí. Když to nebude stačit, přidáme nakonec trochu mouky rozmíchané ve vodě.
Po chvilce vmícháme mleté maso. Snažíme se ho vařečkou rozdělit na kousky a opéci.
Pak přidáme mletou sladkou papriku, kečup, osolíme a vše vmícháme do masa.
Na orestovanou směs nasypeme brambory, zalijeme ji 1,2 l vody a vaříme asi 15-20 minut.
Je-li polévka řídká, zahustíme ji ještě moukou rozmíchanou ve vodě a nebo trochou hotové jíšky.
Nakonec ji dochutíme prolisovaným česnekem, majoránkou, případně solí. Kdo má rád ostrá jídla, může přidat chilli. Já jsem do ní namlela doma vypěstovanou chilli papričku a polévka měla sílu. Koření přidávám až do hotového jídla. Vařením ztrácí na síle.
Přidejte odpověď