Mátu mám na zahrádce opravdu bohatou. U nás se pěstují nejrůznější druhy. Já pěstuji dva.
Máta má blahodárný vliv na trávicí soustavu. Pomáhá při žaludečních a střevních problémech, při nadýmání, při nachlazení, podporuje funkci jater, žlučníku a slinivky, má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Celkově má máta kladný vliv na fungování lidského metabolismu.
Jak to tak vypadá, máta je všelék. Kdo užívá mátu, nemůže mít zdravotní problémy. Já jsem taková babka kořenářka, suším hodně druhů bylinek, ale nevěřím tomu, že bylinky vyřeší všechny zdravotní problémy.
Do letošního roku jsem mátu jenom sušila na čaj, čerstvou dávala do vody s citronem, do mojita nebo přidávala do marinád na grilování. Máty nasuším většinou tolik, že ji ani nespotřebuji a už je tu nová čerstvá.
Letos jsem se rozhodla udělat mátovou šťávu. S největší pravděpodobností mám zavařovací rok. On u nás ty zavařeniny nikdo nejí. Myslím, že ve špajzu pohledám ještě zavařeniny z roku 2017. Tak si každý rok říkám: „Nic nedělej, stejně se to nespotřebuje“. Jenže některý rok mě to popadne a nemůžu si pomoci. Zavařila bych snad i bukvice.
Letos už jsem udělala jahodové a rebarborové marmelády, šalvějový sirup a bezinkovou a mátovou šťávu. No a to za nedlouho dozraje černý a červený rybíz a na podzim rakytník.
Do mátové šťávy jsem se pustila kvůli synovi. O dovolené za ním pojedu, tak jsem si říkala, že mu nějakou sklenici vezmu. Po třiceti letech jsem se dozvěděla, že nemá mátu rád. Tak s ní asi půjdu na farmářské trhy!
Suroviny:
- 300 lístků máty (100 g)
- 3 l vody
- 2 citrony
- 1 lžička kyseliny citronové
- 3 ks sirupfuxu
- 2 500 – 3 000 g cukru
Nejprve jsem převařila vodu, dala do ní rozpustit cukr a nechala ji vychladnout. Cukru jsem dala 2 500 g, ale myslím, že šťáva snese i 3 000g. Mezitím jsem si oprala ve studené vodě lístky máty a nechala okapat. Pak jsem je nakrájela.
Citrony jsem oloupala, rozdělila na měsíčky a překrojila.
Po vychladnutí vody jsem do ní dala mátu, kousky citronu, sirupfix a nechala louhovat 24 hodin.
Po 24 hodinách jsem mátu přecedila přes hustý cedník, vymačkala lžící citron a potom ještě znovu přecedila přes vyvařené plátýnko. Šťávu jsem vařila asi 5 minut. Utvořila se na ní pěna, kterou jsem lžící posbírala.
Pěnu jsem stoprocentně neposbírala, ale asi to stačí. Při slití šťávy do sklenic už tam není vidět.
Horkou šťávu jsem slila do sklenic a zavíčkovala. Zavařovací sklenice jsem otočila víčkem dolů, vysoké sklenice jsem položila a nechala v této poloze do vychladnutí.
Tak na shledanou na farmářských trzích.
Přidejte odpověď