Otrubové placičky podle Vendy

Otrubová placička
Otrubová placička

Na rodinném setkání nám švagrová vyprávěla, jak se můj bratr snaží žít zdravě, že omezil uzeniny, maso a při té příležitosti zmínila otrubové placičky. Měla bych si z něj brát příklad. Já žiju zdravě akorát tak v obchodě. Nakoupím si v koutku se zdravou výživou suroviny, odložím je doma do šuplíku a tam také zůstanou. I otruby tam mám už asi rok.

Šla jsem do sebe a požádala o recept. Po přečtení receptu jsem zjistila, že na placičky potřebuji dva druhy otrub. Ovesné a pšeničné. Ani jsem do té doby nevěděla, že je jich více druhů. Doma jsem měla ovesné, musím zakoupit ještě pšeničné.

Tím se pečení zase odložilo. Ne tedy veškeré, bůček jsem si třeba upekla.

Placičky jsem sice nepekla, ale úplně jsem nezahálela. Trochu jsem začala studovat otruby. Mám je spojené s krmením pro hospodářská zvířata. No a teď je to takový hit. Dokonce jsem je ani napoprvé nemohla sehnat. Globus mě zachránil.

Na internetu jsem našla také nějaké recepty na placičky. Byly většinou pouze z pšeničných otrub. Ty mají sice také vlákninu, ale prý nesají tekutinu. Nejsou tedy moc vhodné na redukční dietu. Ovesné ji nasají, v žaludku se roztáhnou a pocit nasycení vydrží dlouho. Mohu to potvrdit. Snědla jsem dvě placičky a dostala obrovskou žízeň. Během poměrně krátké doby jsem vypila dvě sklenice vody a zaplácla si žaludek na šest až sedm hodin. Mezitím jsem si dala jenom jedno jablko.

Do otrubových placiček jsem se tedy dala ve velkém. Nejprve jsem upekla Vendiny, pak upravené internetové a nakonec znovu také trochu upravené podle Vendy (snížila jsem počet vajec na dvě).

Suroviny na otrubové placičky podle Vendy:

 • 6 vrchovatých lžic ovesných otrub
 • 3 vrchovaté lžíce pšeničných otrub
 • 250 g tvarohu
 • 150 g bílého jogurtu
 • 3 vejce (podle originálního receptu)
 • 1 kypřící prášek do pečiva
 • sůl
 • bylinky (tymián, rozmarýn, Provensálské koření, kmín,…)
Základní suroviny

Lze upéci i sladkou variantu.

Sladká varianta

Sladká varianta:

 • 6 vrchovatých lžic ovesných otrub
 • 3 vrchovaté lžíce pšeničných otrub
 • 250 g tvarohu
 • 150 g bílého jogurtu
 • 2 vejce
 • 1 kypřící prášek do pečiva
 • 10 g jablečné vlákniny
 • 20 g třtinového cukru
 • trochu skořice

Jablečnou vlákninu jsem si koupila před časem. Má se dávat do jogurtu. Já se rozhodla ji přidat do sladké varianty otrubových placiček. Otevřela jsem ji a že ji ochutnám. Jednu lžičku jsem si dala do pusy a málem to bylo moje poslední pečení. Nešla polknout, v puse mi nabyla a já se začala dusit. Nakonec mě zachránila sklenice vody.

Postup pečení je pro slanou i sladkou variantu stejný. Sladkou variantu mažeme marmeládou, slanou obkládáme stejně jako chleba.

Otruby smícháme, vmícháme do nich sůl, kypřící prášek do pečiva a bylinky (u sladké varianty nahradíme bylinky a sůl jablečnou vlákninou, třtinovým cukrem a skořicí). Pak přidáme tvaroh, jogurt, vejce, vše dobře promícháme a máme hotovo. Necháme odležet asi 15 minut.

Odležené těsto

Z tohoto množství jsem udělala 12 placiček. Na jednom plechu jsem jich pekla šest. Lžící jsem těsto kladla na plech a příborovým nožem formovala placičky. Šlo to výborně.

Placičky připravené na pečení

Pekla jsem je v horkovzdušné troubě na 190 °C něco mezi 15 a 20 minutami.

Po chvíli jsem se podívala do trouby a tam se děly věci. Placičky se rozlévaly do všech stran a některé se dokonce spojily. Ukázalo se, že je to jedno. Šly nožem krásně oddělit a na kráse neztratily. Jenom mě trochu mrzelo, že se ztenčily. Myslela jsem si, že budou trochu vyšší, že budou mít tloušťku asi jako škvarkové.

Otrubové placičky
Placičky se salátem

Na internetu jsem našla placičky pečené pouze ze pšeničných otrub, bez jogurtu a prášku do pečiva a pouze s jedním vejcem.

Zkusila jsem obdobný vlastní recept. Místo 200 g pšeničných otrub jsem namíchala 100 g ovesných a 100 g pšeničných. Přidala jsem navíc na naředění 4 vrchovaté lžíce jogurtu, nejprve jsem podle internetu vmíchala 1 vejce (pak jsem ještě jedno přidala), 250 g tvarohu, sůl a drcený kmín. Placky jsem posypala celým kmínem. Prášek do pečiva na internetu nebyl.

S jedním vejcem bylo těsto moc tuhé, placičky se tvořily špatně. Takhle jsem udělala 3 placky. Pak jsem do zbylého těsta přidala ještě jedno vejce. Placičky se už tvarovaly lépe, ale na tak dobře jako ty podle Vendy. Musela jsem udělat koule a z těch pak ve dlaních tvořit placičky.

Placičky z těsta se 2 vejci

Už vypadaly podle mých představ, ale byly trochu suché.

Placička obložená šunkou

Tak jsem nakonec umíchala těsto podle Vendy, jenom jsem ubrala jedno vejce.

Placičky připravené k pečení
Upečené placičky
Placičky s avokádovou pomazánkou

Nejlépe podle mého průzkumu dopadly placičky podle Vendy se 2 vejci. Dobře se tvarovaly, neroztékaly se a nebyly suché.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*