Rajčata ve sladkokyselém nálevu

Nakládaná rajčata
Nakládaná rajčata

Za raného kapitalismu, stejně jako za socialismu, se prodávala pouze sezónní zelenina. Nebylo to jako dnes. V zimě si jdete pro rajčata, listové saláty, okurky, papriky, … Vždycky jsme se nemohli dočkat jara, kdy se dala koupit rychlená zelenina na salát.

Když jsem byla s dětmi na mateřské dovolené, naskytla se mi příležitost, pronajmout si zahrádku. Byla jsem nadšená. Budu mít svoji zeleninu. Nabídku jsem přijala. Bylo mi řečeno, že zahrádka je nová, že na ní ještě nikdo nic nepěstoval. Ale to jsem netušila, že bude celá zarostlá asi třičtvrtě metru vysokým plevelem. Žádné záhony, jednolitá plocha plevelu. Och, co teď? Dala jsem se do pletí. Místo sázení plela a plela. Když zahrada vypadala ucházejíce, začala jsem plánovat záhony a druhy zelenin, které na nich budu pěstovat.

Určitě mrkev, petržel, hlávkový salát, okurky, kedlubny, květák, rajčata a také brambory. Všechno jsem zasadila a chodila každý den opečovávat. Najednou se stalo něco, s čím jsem nepočítala. V obchodě už měli hlávkový salát a já nic. Tak jsem si ho šla koupit. Když můj dorostl, už jsem na něj neměla chuť, protože v obchodě už měli okurky. Tak jsem si je také šla koupit. Brambory mi napadla mandelinka bramborová, květák a kedlubny mšice a mrkve a petržele jsem vypěstovala tolik, že jsem mohla zásobovat půlku sídliště.  Začala jsem tedy ve velkém zavařovat různé „Chomutovanky“ (obdoba Hradečanky), ale zeleniny bylo stále moc. Rodina mi říkala, že jsem schopná zavařit i bukvice. Tak jsem ji začala rozdávat po sousedech.

Na konci sezóny jsem si uvědomila, že jsem neměla platit žádné nájemné, ale že naopak měl majitel zahrady zaplatit mně za zkultivování zahrádky. Zahrádku jsem na konci sezóny vrátila.

Teď si asi říkáte, jak to moje vyprávění souvisí s mým receptem. Souvisí. Teď mám zahrádku na chatě a pěstuji tam kromě jiného i rajčata. Letos byla opravdu úroda. Skoro jako tehdy té mrkve a petržele. Co s nimi? Dají se zpracovat na kečup, protlak, do leča, … ale dají se i zavařit na kyselo jako okurky.

Nakládaná rajčata

Suroviny:

  1. Rajčata
  2. Nálev na okurky (já používám hotový Znojemský)
  3. Cibule
  4. Kopr
  5. 2-3 stroužky česneku
  6. 1 lžička oleje na jednu sklenici

Na dno sklenice vložte na kolečka nakrájenou cibuli a pak rovnejte rajčata. Do mezer mezi rajčaty můžete vkládat cibuli, 2-3 oloupané stroužky česneku, čerstvý kopr. Nakonec zalijeme lákem a navrch přidáme lžičku oleje. Rajčata zavařujeme 20 minut při 85 °C.

Ony nejspíš popraskají. To ale nevadí, já pak z nich stahuji slupku a používám je i s lákem do listových salátů. Příjemně ho ochutí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*